weby pro nejsevernější čechy

Českolipský komorní cyklus pokračuje recitálem pěvce Romana Hozy

Českolipský komorní cyklus bude pokračovat ve středu 9. září 2020 v kostele Mistra Jana Husa dalším koncertním zastavením, které bylo plánované již na březen, avšak z důvodu pandemie koncert nemohl v původním termínu proběhnout.

Na programu večera je vystoupení předního představitele mladší pěvecké generace – barytonisty Romana Hozy, který se již s úspěchem etabluje na tuzemských i zahraničních operních scénách. V programu složeném převážně z barokních děl jej doprovodí Barbara Maria Willi, renomovaná cembalistka a varhanice, společně s violoncellistou Michalem Rajtmajerem. Převážně duchovní vokálně-instrumentální program připravila Barbara Maria Willi přímo na objednávku cyklu. Vstupenky na tento koncert jsou ještě v prodeji.

Program večera s názvem Milost a pomsta odkazuje na klasická díla ponejvíce barokní literatury, která se snaží uchopit biblický význam termínů starozákonní pomsty a novozákonní milosti. Posluchače s těmito odvěkými fenomény seznámí prostřednictvím hudby velikánů Bacha, Händela, Mendelssohna-Bartholdyho, ale i méně uváděných komponistů, jakými je například barokní skladatel, Olomoučan Gottfried Finger, který působil ve známé kroměřížské kapele olomouckého biskupa Liechtensteina-Castelcorna, ale stejně jako Händel se i on později silně hudebně podepsal na britských ostrovech.

Festivalovému publiku známá varhanice a cembalistka Barbara Maria Willi studovala ve Freiburgu, Štrasburgu, na salcburském Mozarteu a v Brně, kde dosáhla na doktorát za výzkum generálbasového stylu v 17. století. Brno se jí nakonec stalo i profesním osudem, neboť od roku 2014 působí na JAMU, kde založila oddělení staré hudby. Jako interpretka se zaměřuje na širší rodinu historických klávesových nástrojů, cembalo, kladívkový klavír a varhany a na svém kontě má řadu ceněných projektů s předními světovými interprety včetně Magdaleny Kožené.

Barytonista Roman Hoza vystudoval brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění a absolvoval roční stáž na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni. Mezi lety 2015 a 2017 byl Roman Hoza členem operního studia Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Po návratu do České republiky se stal Roman Hoza sólistou Národního divadla Brno. Jako host spolupracuje také s pražským Národním divadlem, Národním divadlem moravskoslezském v Ostravě, Divadlem J. K. Tyla v Plzni, v zahraničí se představil v Opéra National de Lyon, v opeře v Göteborgu a v Düsseldorfu. Hoza vystoupil také na mnoha domácích festivalech a s českými orchestry. Kromě operních pódií je také vyhledávaným interpretem komorní hudby.

Romana Hozu doprovodí dále violoncellista a gambista Michal Rajtmajer, jenž má na svém kontě účast na řadě prestižních mistrovských kurzů a spolupracuje s významnými domácími soubory zaměřenými na prezentování staré hudby.

Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji ve festivalové kanceláři a online na www.lipamusica.cz.

Českolipský komorní cyklus bude pokračovat v listopadu koncerty varhanice Ireny Chřibkové (10. 11.) a Králové-hradeckého dětského sboru Jitro (24. 11.), oba se uskuteční v kostele Mistra Jana Husa.

Českolipský komorní cyklus se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, Města Česká Lípa, Nadace Život Umělce, Státního fondu kultury, rodiny Tichých a společnosti Modus. Záštitu nad cyklem převzaly: Ing. Jitka Volfová, starostka Města Česká Lípa a Ing. Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Děkuji za pozornost a přeji příjemný den!
S pozdravem

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz,
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube: lipamusica.cz

Tagy