weby pro nejsevernější čechy

Úřad PRÁCE? Nenechte se zmást…

Po delší době se opět na scénu do městského divadla ve Varnsdorfu vrátil jeho bývalý ředitel, nynější starosta. Do malého sálku bylo ve čtvrtek 17. května 2012 od 18:00 hodin umístěno první setkání z obnoveného cyklu diskusí se starostou města Martinem Loukou. První večer měl téma „Město a spolupráce s Úřadem práce“.

Když jsem se podivoval, že o sezóně instituce pro cca 400 lidí přišlo diskutovat sotva 10 příchozích, co si myslet o stavu, kdy za město, celorepublikově vyhlášené loňskými demoškami a mající takřka 16 tisíc obyvatel, přijde diskutovat sotva dvacítka těch, které bylo zatím vidět vždy a všude? Tak kde je tedy ten problém?

Hosty večera byli Mgr. Dagmar Peterková – ředitelka pracoviště Úřadu práce Rumburk, Eva Dvořáková – ředitelka pracoviště Úřadu práce Varnsdorf, Karel Dubský – místostarosta, Bc. Josef Fibiger – vedoucí odboru soc. věcí, Martin Špička – velitel Městské policie a tajemník MěÚ Ing. Lubomír Samuhel (a taky štáb ČT).

To, co je asi nejdůležitější, je skutečnost, že Úřad se sice dál jmenuje Úřad práce, ale změnil se na Superúřad vyplácení dávek. Nemá vlastně totiž co jiného nabídnout. Zákonné normy zrušily povinnost zaměstnavatelů hlásit volná místa (ono stejně není co nabízet), ministerstvo chce tuhle agendu předat soukromým agenturám (v kolika oblastech už tahle malá-velká domů těm správným proběhla?) a zaměstnankyně úřadu díky „fungujícímu“ systému sotva stíhají žadatele jen evidovat. Průměrná doba pro pozvánku na Úřad je nyní kolem dvou a půl měsíce (pamatuju doby, kdy tam člověk musel každý týden). Jak ohebná čísla statistik jsou bylo dokumentováno na příkladu toho, že je tu sice 14% nezaměstnanost, ale na jedno pracovní místo připadá cca 77 uchazečů. A to jde o čísla z evidencí, kolik osob se asi pohybuje mimo oficiální statistiky?

Diskuze se vedla také o pojmech veřejná služba a veřejně prospěšné práce (laikovi je to stejně jedno a bude jenom nadávat), nicméně postupně se sklouzlo k problematice ghett, ubytoven, kontrol, sběren, podpoře vytváření pracovních míst, práce policie a nekonání vyšších míst. Marnost nad marnost. Starostové budou zase psát premiérovi.

Jenom doufám, že jestli v létě zakokrhá, nepohrne se tam zase „řešit“ problém mnohohlavé stádo.

Tagy