weby pro nejsevernější čechy

Festival Mandava Jazz 2023 bude řekou plnou hudby [29.9. – 30.11. 2023]

Každý kraj má svou vodní tepnu. Pomezí Česka, Saska a Horní Lužice prošívá do jediného území stříbrná stužka řeky Mandavy. Přírodě jsou prostě lidské hranice lhostejné. Hudba je na tom úplně stejně, a tak si největší hudební festival v regionu nemohl vybrat přiléhavější jméno než právě Mandava Jazz. Letošní ročník bude opravdu pestrý, plný nejrůznějších hudebních chutí a vůní.

Nejprve několik čísel. Letos proběhne 26 koncertů v 18 sálech 12 českých i saských měst a obcí. Do svého světa nás pozvou muzikanti ze 13 zemí – ze Saska, Česka, Polska, Ukrajiny, Rumunska, Jihoafrické republiky, USA, Velké Británie, Ruska, Kamerunu, Pobřeží slonoviny, Iránu a Kanady. Uslyšíte jazz, blues, rock, funk, reggae, pop, bluegrass, folk, dixieland, ragtime, world music, klasiku, kletzmer, balkánskou dechovku, crossover, electro, latinu, standardy, soul, hudební divadlo, fúze i experimenty. A k tomu všemu zažijeme i cestu hudebním vlakem.

„Vyjmout z celé kolekce kterýkoli koncert je vlastně nefér, protože všechny mají svou osobitost a neopakovatelnost. Kdo prolistuje programovou brožurku nebo se probere programem festivalu na stránkách www.mandavajazz.cz, vybere si, o tom není pochyb, přestože každý máme hudební vkus trochu odlišný.“ říká jeden ze dvou organizátorů festivalu Martin Musílek i za svého saského kolegu Steffena Tempela.

Pokud bychom měli hledat největší taháky festivalu, koncerty, na které se pohrne nejvíc lidí, asi by nás do očí uhodila tahle jména…

ONDŘEJ RUML a MATEJ BENKO QUINTET (30.9. v 19:30, Městské divadlo Varnsdorf)

Koncert jednoho z nejlepších českých zpěváků jazzu a šansonu, mladíka, který proletěl soutěží X faktor, ale už v té době bylo jasné, že jde o natolik silnou osobnost, že ji rozhodně nečeká nanicovatý osud jeho spolusoutěžících, interpreta, který, ať se dotkne jakéhokoli žánru, povýší ho na kumšt. Koncert naplněný především nesmrtelnými melodiemi Jaroslava Ježka a doplněný o velmi populární Ondřejovy improvizace řetězené pomocí smyčkovače looper. Přímo před diváky na něm vznikají jedinečné kompozice tvořené jen vrstvením Rumlova hlasu. Být u toho je nezapomenutelné.

JAN SPÁLENÝ & ASPM (3.11. v 19:30, Pivovar Kocour Varnsdorf)

Legenda českého blues. Muzikant, který dokázal blues přivézt do české kotliny a nechat ho tam zdomácnět způsobem zcela novým. Inteligentní texty i kompozice, jedinečný zvuk léty prověřené formace ASPM, hudební výlety do předměstských hospod a oprýskaných uliček velkoměsta – zážitek velmi autentický.

KRATOCHVÍL, ACKERMANN, ZANGI & ZANGI (25.11. v 19:00 Pivovar Kocour Varnsdorf)

Hvězdná sestava českého jazzu. Martin Kratochvíl a Tony Ackerman jsou legendami. Klavírista a hráč na klávesové nástroje Martin Kratochvíl, první český absolvent americké Berklee College přivedl v sedmdesátých letech jazzrock za železnou oponu. Tony Ackerman, rodilý Američan, který se usadil v Česku a dodnes žije v Českém Švýcarsku, je kytarový mág, který přetavil folk, jazz, bluegrass a blues do svébytného stylu kytarové virtuozity. Potkali se v osmdesátých letech v pražském jazzovém klubu a od té doby spolu hrají. Imran Musa Zangi je nejvyhledávanějším jazzovým percussionistou na české scéně. Ve spojení se svým synem Filipem dokážou na celou škálu bicích nástrojů to, co Martin na klávesy a Tony na kytaru. Absolutně strhující zážitek!

HARDWICKE CIRCUS (20.10. ve 20:00 Pivovar Falkenštejn Krásná Lípa)

Když Sir Paul McCartney řekne, že nad nějakou kapelou drží ochrannou ruku, znamená to hodně. Když má nadto kapela charismatického frontmana, který jako kdyby vypadl z oka mladému Micku Jaggerovi a ještě dost dobře zpívá, dá se už bez zábran mluvit o jevení na britské klubové scéně. Styl? Fúze toho, co bylo koncem šedesátek a toho, co je a možná teprve bude.

MAIK KRAHL QUARTETT/ SCOTT IBEX TRIO (14.10. v 19:00 Pivovar Kocour Varnsdorf)

Dvojkoncert. Začne na Šluknovsku zdomácnělý Američan Scott Ibex, jehož styl hraní na kytaru je vážně jedinečný. Obouruční tapping, k tomu působivý zpěv a šlapající spoluhráči. Další hvězdou večera je v současné době nejvýraznější německý jazzový trumpetista generace mileniálů. Úžasný cit pro tón a melodii, skvělé aranže celého kvartetu – strhující.

FANFARE CIOCARLIA (7.10. ve 20:00 Kronenkino Zittau)

Větší legenda balkánské dechovky není. Banda chlapů z malé rumunské vesničky, nejrychlejší dechovka na světě, která si do svého kadlubu zformuje cokoli od folklóru po filmové melodie. Kdo vydrží netancovat, je buď hluchý, nebo nemůže na nohy. Povinnost!

KEÏTA-BRÖNNIMANN-NIGGLI TRIO (18.11. ve 20:00 Kronenkino Zittau)

Aly Keïta, nejznámější světový hráč na balafon (zjednodušeně dřevěný xylofon) otevře spolu se svými dvěma arickou hudbou odkojenými spoluhráči stavidla západoafrické hudby. Do Mandavy se tak nahrne elektrizující směs world music a jazzu. Bombastické!

DUO HAUSMANN-HEUKEN (8.10. v 19:00 Na Kopečku Rumburk)

Z mnoha komornějších koncertů je nutné zmínit velmi nezvyklé spojení trombónu a vibrafonu. Ještě lépe řečeno trombonistky Antonie Hausmann a vibrafonisty Volkera Heukena. Tohle duo z Lipska rozezní sakrální prostor evangelického rumburského kostelíka podivuhodnou harmonií intimity a zuřivosti. Zvukové plochy, jaké jste ještě neslyšeli. Skvělé napojení dvou muzikantů.

 

Také všechny další koncerty ale přinesou velmi nevšední zážitky. Tak třeba zámek Hainewalde se rozezní pozitivitou diexielandových J.J. JAZZMEN, ukrajinští RADZ zahrají dokonce dvakrát – v Žitavě i v doubické Fabrice, fúzi kletzmeru a jazzu přiveze do Hrádku nad Nisou TRIO DAVIDA DORŮŽKY, dřevní hudbu amerického venkova dají ochutnat bezbřeze sympatičtí BLACK PATTI, půvabem i uhrančivým hlasem okouzlí v komorním prostředí varnsdorfské Pijánofky JOSEFÍNA ČERMÁNKOVÁ za virtuózní podpory JIŘÍHO MARŠÍČKA, který se o pár dní později představí i v duu s jihoafrickým kytaristou GERALDEM CLARKEM, aby do ráje podstávkových chalup v Großschönau vnesli drsný i jásavý blues rock. Žitavským Salzhausem zase zarezonují klidné i hravé harmonie originálního prolnutí klasiky a jazzu v podání MAREK NOVOTNÝ QUARTETU. Vyslovený experiment plný hledání a nacházejí v mnoha hudebních i nástrojových krajinách nás potom očekává v kouzelné Kulturfabrik v Mittelherwigsdorfu díky českému triu TELLEMARKK, mladou pražskou jazzovou scénu zastupuje projekt 2IN2OUT, který si podmaní rumburskou kavárnu Stodola. Ještě něco speciálního? Co třeba kanadský kytarový světoběžník Wolf Mail ve Staré Prádelně v Hirschfelde? Anebo – a to je vážně velmi nezvyklý prožitek – muzikantský vlak, který na trase Seifhennersdorf – Liberec – Seifhennersdorf zaplní hudbou čeští EVAN a polští KILOBOBU.

Při téhle kvalitě nepřekvapí, že mediálním partnerem festivalu Mandava Jazz jsou Český rozhlas Jazz a Děčínský Deník. www.mandavajazz.cz, FB Mandava Jazz/Mandau Jazz

Tagy