weby pro nejsevernější čechy

Filosofické besedování s M. Th. Phd. Václavem Umlaufem

Pobesedovat o problémech dnešního světa přijel včera (ve středu 13. 6. 2012) do Domečku Na kopečku katolický kněz, filosof, člen jezuitského řádu, vysokoškolský učitel a v neposlední řadě bývalý disident Václav Umlauf.
Debata se ubírala převážně filosoficky ekonomickým a politickým směrem. Jak jinak také v době, kdy se hroutí finanční systémy jednoho státu za druhým. Čeká to i Českou republiku? A funguje tu vůbec ještě nějaká demokracie? Václav Umlauf o sobě tvrdí, že je pesimista, když se ale na debatu podívám zpětně, myslím, že tak zlé to zase nebude. Dospěli jsme totiž k závěru, že se ještě dá leccos změnit. Ostatně ono bude něco na pořekadle: „Když se chce, tak jde všechno.“ Ano – musí se chtít. Nelze jen nadávat na politiku v hospodě a nakonec zůstat jen u toho piva. Demokracie, ať už to vypadá, jak chce, tu přece stále je. Každý má možnost změnit osud nejen svůj, ale i celého města, nebo dokonce kraje, či státu. Minimálně stačí začít tím, že člověk alespoň přijde k volbám. Nebo třeba také přijde na zajímavou besedu, jenže to zjevně stojí moc úsilí se zvednout od televize, a tak se pak v prostoru rumburské čajovny nemohlo sejít víc než nějakých 15 posluchačů a stejně tak k volbám chodí jen něco mezi 58 – 65% obyvatel ČR. Samozřejmě, je to i problém neinformovanosti občanů, tedy svou vinu na současném stavu nesou i média, a to je právě jedna z věcí, na nichž se Václav Umlauf snaží také zapracovat. Už teď publikuje velmi zajímavé články na serveru www.umlaufoviny.com, který rozhodně stojí za prozkoumání.

Na přetřes během večera pak přišlo i školství, státní dluhy, přistěhovalci nebo třeba Rathova vinařská kauza. Čili samá zajímavá témata, takže diskuze se nakonec protáhla skoro až do půlnoci, kdy stále ještě bylo o čem hovořit.

Sezení se zajisté mohlo stát zdrojem inspirace pro mnohé, jen je škoda, že většina místních občanů zůstala u té televize. Až by člověk řekl, že se jim nejspíš nevede zas až tak špatně, jak si v těch výčepních zařízeních naříkají…

Tagy