weby pro nejsevernější čechy

Výběžan – nekulturní druh ?

Silná slova, ale nikdo nic nedělá. Velká gesta, ale výsledek žádný. Blog o tom, jak jsme líní. Vzhledem k akcím nedávno proběhlým, rozhodl jsem se trochu zapůsobit na vaše svědomí. Okolo sebe stále slýchávám nadávky na dnešní mládež. Jak jsme neustále zfetovaní, jak krademe, pijeme a hulíme. A když dojdou nadávky na teenagery, přejde se k tomu, jak je život v tomhle výběžku otřesný. V autobuse, vlaku, na lavičkách či na zmrzlině, tam všude poslouchám lidi, kterým se tu vůbec, ale podotýkám vůbec, nelíbí. A většina z těch, co budou tohle číst, má stejný názor.

Když jsem jel minulé úterý do Šluknova na koncert místních a musím zdůraznit mladých(!) hudebníků, čekal jsem, že se kinosál zaplní alespoň do půlky. Říkal jsem si, že to sice nebude nijak zvlášť táhnout, ale že plno lidí ocení snahu, vypne televizi či počítač a přijde si poslechnout trochu dobré hudby. Jenže ono nic, nikde nikdo, pusto prázdno. O tři dny později jsem seděl ve vlaku, který mířil opět do Šluknova. Já, už trochu realističtější, očekával jsem tak sedmdesát dítek, které se s rodiči přijdou podívat na oslavu dne dětí. A znovu nic, nikde nikdo, pusto prázdno.

Dny ubývaly a přicházely další akce, některé zaplněné poměrně slušně, někde se organizátoři trápili jen pro pár zbloudilých duší. A tak si říkám, je chyba opravdu v mládeži? Nebo je snad chyba v tomhle výběžku? Podle všech dostupných indicií ne. Když by moji rodiče seděli doma a nikdy mě nikam nebrali, tak dneska také prosedím celé dny doma. Nerad bych tu znovu propíral sociální rozepře z minulého roku, ale kdybychom všichni z tohoto okraje republiky a tím myslím opravdu všichni, chodili na různé akce, festivaly a koncerty, možná by bylo všechno jinak. Možná by nás to sblížilo, možná by mladí neměli potřebu vyžívat se nějak jinak, možná by násilí vyprchalo.

Ano, říkáte si, jaké naivní představy mám. Ale většina převratných nápadů a myšlenek byla také ze začátku naivní. Mám pocit, že kdybychom tu žili trochu více kulturním životem, ubráníme se tím některým nepříjemnostem. Vím, není to problém jenom nás tady, je to problém všudypřítomný. Ale když už tu musíme řešit krádeže a násilnosti, proč se je nepokusit potlačit ,,sametovým“ způsobem?