weby pro nejsevernější čechy

Tour De Feminin 2012, do čtvrtice všeho dobrého

A je to za námi, pětadvacátý ročník mezinárodního etapového ženského cyklistického závodu dojel v neděli 8. července 2012 do cíle. Po včerejším vlezlém vlhku a ochlazení se počasí zase přehouplo do stavu předchozích dvou dnů a sluníčko svítilo jako zběsilé. K trati dorazilo hodně diváků, aby zahlédli Martinu Sáblíkovou, leč měli smůlu – ta už včera vyrazila domů na přípravu pro „ledové“ soustředění. Pozornost médií se tak mohla obrátit k ostatním, především domácí závodnici Pavlíně Šulcové, která ale měla v poslední etapě smůlu (všimněte si na fotkách jejích nehtů) a velkosběratelce trofejí, fenomenální Rusce Larise Pankovové. Ta dnes pobrala ceny v množství větším než obvyklé nejen za závěrečnou etapu, ale i za celý závod.

Ale zpět na začátek – startovalo se na náměstí ve VDF, tentokrát už dopoledne. Pestrobarevné náměstí plné příprav, přivítání starostou, zaváděcí kolo a šup, start naostro, frnk, všechno pryč… Přesouváme se do Doubice, kde se rozmisťujeme v zatáčkách. Zpočátku to vypadá, že tenisté a lufťáci v hospodě o ničem nevědí. S předstihem dorazí jen pár poučených – např. cyklistický důchodce s trikotem plným podpisů (nechybí 181 nebo včera ceny předávající Šlégr), ale jak se blíží čelo peletonu, objevují se na místě  zdejší „mažoretky“ a krajnice se nakonec zaplní přihlížejícími. Když závodnice dorazí, jsou už rozděleny v několika chumlech. Počkáme, až většina přejede a vyrážíme zkusit štěstí na horskou prémii na Vápence. Je to v lese a je tu tma, ale závodnice jedou přece jen pomaleji.

Odtud už fofrem do Krásné Lípy na dojezd. Když obhlédnu přítomné, mám pocit, že by se tu snadno pořídil „starostník“ (atlas lokálních starostů) a závěrečné předávání cen pak vypadá téměř jako hromadný předvolební mítink. Jak již zmíněno, první dorazila suverénní Larisa, jedna Švýcarka ochutnala chodník v cílové rovince a do cíle dorazila s rukama zborcenýma krví a některé divačky šly horkem k zemi. Takže na viděnou od 4. do 7. července 2013, kdy už je nahlášen další ročník!

a pár fotek od Ondřeje Uhra

Tagy