weby pro nejsevernější čechy

Bitvaaaaa

Opět malý pohled za hranice Výběžku, kde ale bylo výběžanů dost a dost – po pěti letech se uskutečnila v sobotu 21. července 2012 pod Studencem další rekonstrukce prusko-rakouské bitvy pod názvem „Dozvuky bitvy u Kolína roku 1757 v severních Čechách“. Plno zajímavého se odehrávalo už v pátek nebo v sobotu od rána, my ale využili svozového autobusu, který vyrážel na místo tak, aby přijel před hlavním bodem večera, samotnou bitvou. Místa k sezení se zaplnila hned ve VDF, s každou další zastávkou se doba nástupu prodlužovala, protože bylo potřeba setřást vnitřek, aby se vůbec všichni vešli. I když chvílemi jízda vypadala, že má autobus trochu astma, na místo jsme šťastně dorazili s takřka hodinovým předstihem. Čili dost času projít si ležení, potkat všechny novináře, okouknout dva stánky s upomínkovými předměty a obejít příšernou frontu u jediného stánku s občerstvením.

Při pochůzce mezi stany jsem se „svezl“ s dvojicí reportérka+fotograf, kteří zpovídali zástupce jednotlivých sdružení a tudíž pochytil leccos zajímavého. Třeba jenom puška křesadlovka vyjde na cca 20 tisíc, uniforma by vyšla na zhruba také tolik, ale většinou se prý jedná o samovýrobu. Pokud jsem pochytil správně, tyhle fotky a článek by se měly objevit v magazínu Právo. O pozadí samotného konfliktu je asi nejlepší si něco vygooglit (areál byl překvapivě slušně nazvučený, takže snad každý z komentáře mohl pochytit alespoň základy).

Chviličku po plánovaném termínu se dvě skupiny vydaly na svá místa. Ustupující Prušáci se zásobovací kolonou se vydali shora od lesa podél diváků, jejich hlídka ale brzy narazila na rakouské pronásledovatele. Bum, prásk, pif paf. Přes 40 minut úhybných a obkličujících manévrů, výstřelů z nejrůznějších zbraní, ústupů a útoků. Chvílemi se fotilo hodně špatně, protože oblaka spáleného střelného prachu vytvářela neproniknutelnou clonu (pár obrázků pro představu v galerii). A protože neumím vybírat, je tu těch fotek opravdu hodně:

Komu by to náhodou nestačilo: tady a tady další obrázky. A do třetice ještě tady.

Tagy