weby pro nejsevernější čechy

Skauti, Olympiada a pár facek

Většina lidí na této planetě sledovala – organizačně velice zdařilé – LOH z Londýna. Jednou z nejvíce sledovaných atletických disciplín vždy byla, je a bude mužská stovka. Letos měla relativně dramatickou předehru. Než fenomenální Jamajčan Usain Bolt vyběhl ke své zlaté obhajobě, přistála za sprintery pivní láhev. Úmyslně hozená jedním darebákem, o fanouškovi zde asi nemožno mluvit.

Alkoholem posilněného hlupáka, jenž ji na dráhu mrštil, nejdřív zpacifikovala nizozemská olympijská medailistka v judu, následně pak anglická policie.

Edith Boschová, bronzová medailistka v judistické kategorii do 70 kilogramů, údajně darebákovi nejprve vrazila několik políčků a posléze jej předala policistům. Toto její chování se setkalo s pozitivní odezvou jak dalších diváků, tak i medií. Sympatie k tomuto jejímu činu chová i autor tohoto komentáře.

Nizozemka Boschová má možná štěstí, že nežije v České republice, respektive, že zmíněnou fackovací „svépomoc“ neaplikovala u nás. Krajský soud v Brně před dvěma týdny zrušil čtyřměsíční podmíněný trest osmadvacetiletému skautskému vedoucímu z Mikulova, který před dvěma léty bránil svěřené děti na skautském táboře ve Skaličce u Tišnova na Brněnsku před zlými opilými výtržníky.

Skautský tábor napadla v noci skupina šesti opilců. Vtrhli do stanů, močili na ně, verbálně útočili na děti a tropili další výtržnosti. Vedoucí, dle protokolu, volal třikrát marně policii. Protože agrese výtržníků pokračovala, začal děti i tábor bránit sám s kolegou. Okresní soud pro Brno-venkov za to vedoucího skautského tábora potrestal čtyřmi měsíci vězení, které podmínečně odložil na rok. Rozsudek naštěstí zrušil nadřízený krajský soud. Nicméně dva roky nejistoty a chození po soudech skautskému vedoucímu asi – gentlemansky řečeno – na náladě nepřidalo.

Ještě štěstí, že bronzová judistka nafackovala darebákovi v Británii, a ne v Česku, možná by namísto tréninku na příští Olympiádu či mistrovství Evropy, chodila po soudech.