weby pro nejsevernější čechy

Už víte co o víkendu? Potlach? Burčák? Metal? Koubek?

Čeká nás toho tento víkend (7/8 září 2012) hodně a tak začneme pěkně zostra.

Ve Varnsdorfu proběhne Festival pro radost. Kromě představení Princezna tma a Romský tanec v provedení divadla Líšeň, která jsou určena pro základní školy, se bude hrát i na Rozkroku. V pátek zahrají kapely At Bona Fide a Prodavač, v sobotu potom Čistírna pokaždé jinak a Pinoreks. Koncerty začínají v osm večer a vstup na každý z nich je padesát kaček.

Tu samou sobotu se v pivovaru Kocour uskuteční potlach. Hlavní hvězdou bude Stanislav Wabi Daněk, který zabrouká Rosu na kolejích a podobné hity, vše také od osmi hodin.

V pátek zahraje na zámku Libchava (nenechte se zmást, tenhle zámek jakoby z oka vypadl tomu šluknovskému!) Václav Koubek s kapelou. Poslední dobou poměrně oblíbená destinace výběžanů jenom kousek za Šébrem. Víc informací najdete na jejich stránkách!

Komu je tohle všechno málo tvrdé, může skočit za čáru do Bischofswerdy, kde též od pátku do soboty bude dunět metalový festival Morbide Festspiele.

Hlavní hvězdou, která vystoupí rovněž v sobotu, bude newyorská skupina Pro Pain. Ozzák by měl radost.

Všechny další kapelky najdete na stránkách eastClubu.

A ještě jednou do Německa:

Se začátkem vinobraní začíná na zámku Wackerbarth i období burčáku, nazývaného v Německu podle jeho bělavého zabarvení „Federweisser“, což v překladu znamená „bělopírko“. Vinařství na zámku Wackerbarth pořádá o druhém zářijovém víkendu ve svých barokních zahradách burčákovou slavnost „Federweisserfest“. Na návštěvníky tu čekají místní kulinářské speciality (např. klasický podzimní cibulový koláč či klobásky s medvědím česnekem), které se budou prodávat venku v malých altáncích barokní zahrady.

Celý den bude znít na zámeckých schodech živá hudba. A v sobotu večer se na zámecké terase uskuteční koncert vokálního souboru „Klangbezirk“ (16 €).

Na celou slavnost i na všechny koncerty konané od 11 do 20 h je vstup zdarma. Ochutnat saský burčák a další dvě vína z vinařství Wackerbarth můžete rovněž při prohlídkách vinařství s výkladem (11 € za osobu). Čeští návštěvníci mohou používat v případě zájmu při těchto prohlídkách český audioguide. K dispozici je i audioguide v ruštině či v angličtině.

Za sklenici (0,2l) burčáku návštěvníci zaplatí 3 eura a cibulový koláč stojí 4 eura. Litrová láhev burčáku přijde na 13,50 eur. A protože koláč chutná nejlépe s burčákem, je tu pro návštěvníky speciální nabídka: 2 kousky koláče a litr burčáku dohromady za 20 eur.

Burčáková slavnost se koná na zámku Wackerbarth každoročně u příležitosti začátku vinobraní, které pak trvá zpravidla po celé září. Během vinobraní se burčák podává v restauraci vinařství. Ale návštěvníci Wackerbarthu si jej mohou rovněž zakoupit v láhvích ve specializované vinařské prodejně v areálu zámku.

Tip: V neděli 09. září je Den evropského kulturního dědictví. Také v Sasku budou v tento den přístupné památky, které bývají v jiné dny pro veřejnost uzavřeny. Seznam těchto památek najdete na webu této události, která se německy jmenuje „Tag des offenen Denkmals“. www.tag-des-offenen-denkmals.de

Šport

Sobota 8. září FOTBAL FAŠV U11 – FAŠV U10 Zápas KP Libereckého kraje od 10.00 hod na stadionu v Kotlině. Neděle 9. září FOTBAL DOROSTU U19 FK Varnsdorf – FK Meteor Praha Zápas České ligy od 10.00 hod. Na stadionu v Kotlině. STREETBALL – PŘIJĎTE SI I VY ZAHRÁT V pořadí 13. ročník turnaje se hraje na hřišti ZŠ U Nemocnice v Rumburku od 10.00 hod. Prezentace tříčlenných týmů i z příchozích jednotlivců všech věkových kategorií proběhne od 8.30 do 9.15 hod. Zajímavý program, občerstvení i hudební doprovod zajištěn. CYKLISTIKA – VRCHAŘSKÝ ZÁVOD DVOJIC 10. BLUESTONE Prezentace pro 6 kategorií od 12.00 do 12.45 hod ve Waltersdorfu. Starty od 13.15 do 14.00, cíl v Horní Světlé. Délka tratě 12,5 km, převýšení 400 m. U účastníků je nutný CP nebo OP.

Tagy