weby pro nejsevernější čechy

Indiáni ve Chřibské

Pokud čistě náhodou nebudete v sobotu totálně zkouření z Kocouřího kouře či zmlácení z krásnolipského kickboxu, byla by tu jedna velmi zajímavá nabídka ze Chřibské.

Jménem Sdružení Tadeáše Haenkeho si dovolujeme Vás spolu s městem Chřibská, agenturou Aktive Partners a s občanským sdružením Checomacoco pozvat na první akci v projektu Chřibské Kulturní Léto  2012, kterou se slavnostně otevírá jubilejní X. sezóna muzea ve Chřibské.

Ve společenském sále historické Radnice ve Chřibské se uskuteční přednáška se světelnými obrazy o paraguayských indiánech s českou krví

INDIÁNI JIŽNÍ AMERIKY – Naděje pro Esperanzu

O velkém životním dobrodružství pozoruhodného muže Alberto Friče a o současném životě jeho milovaných indiánů bude vyprávět odvážná žena PhDr. Yvonna Fričová.

Akce se koná za podpory Ústeckého kraje, města Chřibská, OPS České Švýcarsko a Studia Slamow

Těšíme se na setkání s Vámi, za pořadatele zdraví, Jana Krausová

Naděje pro Esperanzu – to je stručná charakteristika asistenční činnosti občanského sdružení Checomacoco. Vzniko v roce 2004 – poté, co se potomci cestovatele A. V. Friče (1882–1944) zcela náhodou dozvěděli, že mezi jihoamerickými indiány kmene Čamakoko, v paraguayské vesnici Puerto Esperanza (Přístav Naděje), žije skoro stoletá Fričova dcera Hermínie (1905–2009), jejíž široká rodina dnes čítá na 200 lidí. Indiáni-nomádi z Gran Chaka přišli během 20. století o možnost žít svým původním způsobem jako lovci a sběrači: snaží se ustát svou přeměnu v obyčejné venkovany, pokoušející se vydělat si zemědělskou činností na své chudé živobytí. Dary z České republiky jsme jim umožnili založit vlastní chov dobytka a vybavit políčka zavlažovacím systémem, podporujeme vzdělání jejich dětí a pomáháme jim s akutními zdravotními problémy.

Sledujte:

www.haenke.slamow.com

www.checomacoco.cz

rodolfo-ferreira-fric.blogspot.com

Alberto Vojtěch Frič: Čerwuiš aneb Z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu

Knihu vydalo 28. listopadu 2011 nakladatelství Titanic. Čtenářům se představila 30. listopadu v 18 hodin v knihkupectví Ostrov (Ostrovní 17, Praha 1). Výhradním distributorem je Kosmas. Kromě tištěného titulu je k dispozici i e-kniha – je to vůbec poprvé, kdy se současně v jeden den objevuje jak tištěná, tak elektronická verze knižní novinky. Vychází také prodejný plakát A2 s Čerwuišovým portrétem.

Autentický příběh se odehrává během roku 1908–9, kdy cestovatele A. V. Friče provázel z paraguayského Gran Chaka do Prahy indián divokého kmene Čamakoko. Po roce se oba do Jižní Ameriky vrátili a přivezli Čerwuišovým lidem lék na záhadnou nemoc, kvůli které celé dobrodružství začalo. Tragikomické historky naivního „divocha“ v civilizaci se pojí s obecnými otázkami ztráty identity v moderní společnosti. Rámec vyprávění tvoří kolorit dobové Prahy: přetvářka, pokrytectví a falešná morálka rádoby ctnostné měšťácké společnosti, pomluvy, senzacechtivost a škodolibé klepy, „milostpaňování a rukulíbání, při kterém si každý pro sebe říká: ty mně taky můžeš…“, zahořklá konkurence, závist, malost a prospěchářství, úplatná žurnalistika, neschopná policie, korupce na radnici, vzájemná řevnivost a intriky intelektuálů, bezvýchodné večírky zlaté mládeže, nepochopení umělci… Kniha je ilustrována množstvím původních fotografií, rozvíjejících a dokládajících příběh takřka filmovým způsobem.

Fričův vzpomínkový seriál Indiánský Guliver, který jel vyzkoumat Evropu vycházel v roce 1943 v oblíbeném pražském časopise Pestrý týden, ale pro válečný nedostatek papíru a poté náhlou smrt autora byl předčasně ukončen. Knižní podobu mu dala Yvonna Fričová (manželka Fričova vnuka) až po padesáti letech (1993), pod názvem Červíček (jak indiána přezdívala pražská bohéma). Druhé vydání v roce 2000, již s titulem Čerwuiš aneb Z Pacheka do Pacheka oklikou přes střední Evropu, obsahovalo dosud nepublikovaný konec příběhu, náhodou nalezený ve Fričově pozůstalosti. V právě vycházejícím třetím vydání je kromě dalších fotografií nově zařazena první kapitola a především překvapivý závěr, který propojil sto let starý příběh se současností (více na www.checomacoco.cz).

Pozoruhodný Čerwuišův příběh se objevil i ve zpracování jiných tvůrců – například v povídce Jaroslava Haška Indián a pražská policie (1913) nebo v hudebně-divadelním projektu skladatele Miloše Orsona Štědroně Kabaret Hašek – Opera s křečkem (2010), kterou má v repertoáru pražské A studio Rubín. Fričovu předlohu také adaptovala pro komiks Divoši Lucie Lomová a získala za to nedávno dvě prestižní ceny Muriel (nejlepší scénář a nejlepší český komiks 2011).

Vydává Nakladatelství TITANIC, 240 str., 80 čb fotografií, formát 145×195 mm, pevná vazba, přebal

Upravila a k vydání připravila Yvonna Fričová, grafická úprava Jan Frič.

ISBN 978-80-86652-41-2 (papírové vydání, cena 349 Kč), 978-80-86652-48-1 (e-kniha, cena 99 Kč)

Tagy