weby pro nejsevernější čechy

Fotoworkšop vol. 1, reportážní fotka, Fabrika (stručné shrnutí)

V pátek a v sobotu (5-6/10/2012) proběhl na Fabrice v Doubici workshop na téma reportážní fotografie na kterém se podíle tento web. Jaké to bylo? Vzhledem k tomu, že se k naší práci pro výběžek(.eu) připojují další a další fotografové a nemá smysl jim jednomu po druhém vysvětlovat, jak by měla taková fotka do novin vypadat, rozhodli jsme se uspořádat jejich setkání a vzít to jaksi „jedním vrzem“. Podařilo se nám oslovit fotoreportéra krajské redakce Mladé Fronty Dnes z Ústí nad Labem Karla Peška, který přijal roli hlavního lektora. Původně mu měl sekundovat Karel Šanda (šéf fotoddělení Týden/Instinkt), který ale bohužel onemocněl, ale nakonec se podařilo přivézt fotoreportéra Hospodářských novin Lukáše Bíbu.

Na úvod v obsáhlém bloku vysvětlil Karel Pešek, v čem spočívá práce fotoreportéra pro velký a respektovaný deník. Lukáš mu zdatně sekundoval. Následovalo představení fotografií účastníku workshopu a jejich hodnocení jak samotnými lektory, tak ostatními kolegy a bylo to poučné a inspirující, jak se ukázalo v sobotu, kdy účastníky čekala praktická část: fotografování na Mezinárodním sklářském sympoziu v Novém Boru, kam nás laskavě pozval Filip Houdek.

Fotografovalo se v huti Ajeto a ve firmě Kolektiv. (Obsáhlá alba jednotlivých frekventantů tu brzy zveřejníme NAJDETE TADY).

Potom následovalo další teoretické kolo, ukázka a praktické použití jednotlivých objektivů, vyhodnocení dopolední práce a aby toho nebylo málo, ještě úkol, který před novinovým fotografem stojí poměrně často, fotografování portrétu (když se dohodneme s účastníky workshopu, budete se na ně také moci podívat).

Výsledkem tohoto nultého setkání bylo jednak progresivní zlepšení všech zúčastněných, ale také dohoda, že se nesešli naposledy. V průběhu kurzu vyšla najevo další témata, která je možné probrat příště – úpravou fotek v pc počínaje a kurzem pro úplné začátečníky konče.

My vás budeme o dalších termínech každopádně informovat a jestli máte zájem se někdy připojit, můžete nám psát klidně hned.

Jak bylo řečeno, fotky frekventantů tu budou snad už brzy, tenhle článek ilustrují fotky, které byly dosud uveřejněny na sociálních sítích. Nejpilněji vysílal Lukáš Bíba na svém twiterovém účtu.

Tagy