weby pro nejsevernější čechy

Co třeba dnes (zítra, pozítří…)

Polovina týdne, za chvíli tu budou informace o akcích na konci tohoto týdne. Což ovšem neznamená, že by nemohly být nějaké akce, které už byly zahájeny, nebo jsou už za chvíli.
O minulém víkendu, kdy jsme se pro vás snažili zlepšit, byla v rumburské Loretě zahájena výstava, k níž tu máme od Kláry tiskovou zprávu:

Výstava ornátů v rumburské Loretě

Do konce listopadu jsou v ambitu rumburské Lorety vystavena liturgická roucha z depozitáře barokní památky. Jednotlivé části, např. ornáty, pluviály, štoly a manipuly mohou zájemci vidět zblízka a ne pouze zdálky, jako tomu bývá při mši svaté. Návštěvníci se mohou ponořit do světa precizní ruční práce, bohatých výšivek i netradičních použitých materiálů, např. ozdob vytvořených z knoflíků. Bohoslužebná roucha jsou v křížové chodbě Lorety k vidění v říjnu od 10.00 do 17.00 h., v listopadu od 9.00 do 16.00 h. Výstavu „Historické ornáty II“ pořádá od 6. 10 do 24. 11. 2012 Římskokatolická farnost – děkanství Rumburk. Vstupné je 30 a 15 Kč.

Výstava historických ornátů navázala na úspěšný výstavní počin z roku 2008. Prezentované liturgické oděvy byly na Rumbursku využívány od 19. století pro bohoslužebné účely. Po liturgické reformě z 60. let 20. století se zjednodušil i liturgický oděv. Místo barokního, bohatě zdobené typu zvaného kasule, se dnes používá typ tzv. gotický, jedná se o roucha jednodušší, pohodlnější a ne tak náročná na údržbu a čištění. „Dvě desítky vystavených ornátů a pluviálů nejsou pouze ukázkou náročné ruční práce. Zastupují jednotlivá období liturgického roku – advent, Vánoce, dobu postní, Velikonoce a liturgická mezidobí. Jednotlivé doby se liší podle barvy, která je symbolizuje, např. Vánoce jsou spojeny s bílou barvou bohoslužebného roucha a liturgické mezidobí s barvou zelenou,“ uvedl páter Jozef Kujan, ředitel salesiánské komunity, která spravuje Římskokatolické farnosti v Rumburku, Jiříkově a okolí.

Klára Mágrová


Včera, když jsem poslouchal historky Haliny Pawlowské, byla ve Šluknově zahájena v Domě kultury výstava z trochu jiného soudku:

No a když Šluknov, tak co takhle dnes večer trochu kultury:


No a já, pokud to vyjde, hodlám dnes ve středu 10. října 2012 vyrazit do České Kamenice na exkurzi. Prostě a jednoduše – hlídejte si náš kalendář a pokud víte o akci, která v něm není, okamžitě nám dejte vědět!

Tagy