weby pro nejsevernější čechy

Umělecké sklo očima českých a polských výtvarnic

Srdečně Vás zveme na zahájení výstavy FEMME FATALE, které se koná ve čtvrtek 9. června 2016 od 17 hodin v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Dvě země, tři generace, třicet ženských pohledů na sklo. To je FEMME FATALE, exkluzivní přehlídka současné tvorby sklářských umělkyň a designérek z Čech a Polska, z nichž každá má svůj svébytný rukopis. Můžete ji od 10. června navštívit v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie.

Na výstavě nazvané FEMME FATALE jsou k vidění prostorové a závěsné objekty stvořené dobře známými i inovativními technikami. Přestože česká a polská sklářská tradice je v mnohém rozdílná, jedno obě spojuje – snaha o uměleckou svébytnost. Výstavu a doprovodnou publikaci společně připravily kurátorka jabloneckého muzea Dagmar Havlíčková a Justyna Wierzchucka z Muzea Krakonoskieho v polské Jelení Hoře. Obě instituce spolu dlouhodobě odborně spolupracují, tento projekt je ale dosud největší společnou akcí.

Blanka Adensamová

Barbora Křivská

EvaVlasáková

Jiřina Žertová

„Je mnoho možností, jak přistupovat k prezentaci současného uměleckého skla“, uvedla Havlíčková. „My představujeme díla patnácti českých a patnácti polských výtvarnic. V žádném případě nám nejde o to dramaticky dělit sklo na „mužské“ a „ženské“, nechceme je od sebe separovat a už vůbec ne vyvyšovat jedno nad druhé. Bylo by ale podle nás chybou tvářit se, že žádné rozdíly neexistují. Jde jen o to, chceme-li je vnímat a je-li důvod je vnímat.“

Vernisáž výstavy FEMME FATALE proběhne v hlavní budově Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou dne 9. června v 17 hodin. Navštívit ji můžete až do 9. října 2016, v červenci a srpnu dokonce včetně pondělků.

Před letní sezónou jablonecké muzeum také výrazně inovovalo část stálé expozice věnované uměleckému sklu. Prostor, kterému od loňského roku dominuje rozměrná prostorová plastika nestora českého sklářského umění René Roubíčka, dostal zcela novou podobu. K vidění je díky tomu více než dvojnásobek studiových děl. Nově byly do expozice zařazeny například práce Rudolfa Burdy, Zdeňka Lhotského, Jana Mareše, Jiřího Pačinka, Miluše Roubíčkové a Petra Vlčka.

Jana Šůrová

asistentka ředitelky muzea

Tel: 483 369 013

e-mail: jana.surova@msb-jablonec.cz

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

U Muzea 398/4

466 01 Jablonec nad Nisou

www.msb-jablonec.cz

https://www.facebook.com/msbjablonec

Dagmar Havlíčková

tel.: 483 369 019

e-mail: dasa.havlickova@msb-jablonec.cz

Tagy