weby pro nejsevernější čechy

Ke studiu na gymnáziu lákal had, muffiny i zamykací záchody

Prohlédnout si zevrubně školu a nalákat mladé lidi ke studiu, to jsou obvyklé cíle Dne otevřených dveří ve všemožných vzdělávacích ústavech. Jedno takové dopoledne proběhlo i na rumburském gymnáziu v sobotu 24. listopadu 2012.  Jakmile návštěvník vstoupil do školní budovy, byl zahrnut množstvím lákadel, že ani nevěděl, kam se vrhnout nejdříve. Ale každý z nich byl okamžitě nasměrován k základnímu kameni této akce, do učebny, ve které ředitelka školy Lenka Laubrová společně s výchovným poradcem podávali základní informace o chodu školy a odpovídali na všetečné dotazy rodičů. Ti také měli možnost exkurze po škole s výkladem těch nejstarších ,,pardů“ z řad studenstva.

Po celé budově byly připraveny různé prezentace či výstavy prací žáků, všemožné kresby, zeměpisné práce či komiksově zpracované objevy, ale také ukázky toho, co se v jakém ročníku učí nebo na jakých programech studenti pracují. V chemické laboratoři byly návštěvníkům názorně předvedeny některé chemické pokusy, což mezi nimi vyvolalo velký úspěch. Naopak v jazykové učebně byl pro ně připraven kvíz o Spojených státech amerických, za jehož zodpovězení obdrželi sladký muffin. Kabinet němčiny připravil pro své hosty kavárnu, kde mohli posedět s šálkem teplého nápoje a sušenkou. A pro odvážlivce si gymnázium připravilo expozici s živým hadem, kterého si ti nejodvážnější mohli i pochovat.

Ti, kdo chtějí vzít studium na gymplu opravdu vážně, usedli přímo do školních lavic a vyzkoušeli si přijímací testy na osmiletý obor z matematiky či češtiny. Naopak zájemci o čtyřleté studium zažili přímo výuku matematiky, češtiny, angličtiny a němčiny, aby věděli, jak velká muka mohou očekávat.

Zajímalo nás, jak se na Den otevřených dveří připravoval zdejší vyučující Lukáš Melichar: „Měl jsem na starosti třicetiminutovou prezentaci o výuce češtiny, ale měli jsme velkou svobodu při přípravách, takže si každý učitel mohl vybrat a vymyslet, co chtěl,“ vysvětlil. A nezdá se vám tato akce lepší, než ty minulé, a nesouvisí to s výměnou vedení? „To rozhodně ne. Letošní ,,déódéčko“ (pozn.: Den otevřených dveří) se mi zdá stejně dobré, jako ty minulé,“ zdůraznil Lukáš Melichar.

foto: Jakub Trmal

A jak svou školu vnímají studenti? Odchytili jsme si studentku z ,,prváku“ a ptali se, jestli by se pro tuhle školu rozhodla znovu, když už ví, co to obnáší. „Jasně že ano,“ zněla její překvapivá odpověď. „I když jsem studium na této škole čekala mnohem těžší,“ dodala prvačka. Přiznala ale, že ne všechno se jí na této škole líbí. „Jako mínusy na gymnáziu považuji malé skříňky a časté stěhování z tříd do tříd. Ale nakonec co? Vždyť to jsou jen prkotiny,“ dodala celkem spokojeně.

A co lze tedy považovat za velké plus tohoto ústavu? Prvačka si bez váhání pochvalovala toaletní papíry a fungující zámky u dveří na toalety. Takové vymoženosti prý na základní škole chyběly. Takže jestli tento článek čte někdo, kdo se rozhoduje, kam povedou jeho středoškolské kroky, máme pro něj jedinečnou zprávu: ,,O toaleťák a zámek na dveřích není na Gymnáziu Rumburk nouze“.

foto: Ondřej Uher

 

Tagy