weby pro nejsevernější čechy

Sklářská slavnost na Kristiánově 2019

Všechny milovníky skleněné krásy a Jizerek zve jablonecké Muzeum skla a bižuterie v sobotu 7. září k návštěvě Sklářské slavnosti na Kristiánově.

V tradičním termínu, tedy první zářijovou sobotu, se opět vrátí do kdysi slavné sklářské osady Kristiánov výroba skla. Budete moci sledovat mistry skláře přímo u pece, jak tvoří bohatě zdobené číše, poznat kouzlo tažení skleněných figurek či vinutých perlí u kahanu, foukání ozdob nebo výrobu skleněné bižuterie či různých módních doplňků. K vidění i nákupu ale budou také další řemeslné výrobky a chybět nebude ani doprovodný program a dobré jídlo.

Slavnost začíná v 9 hodin, vlastní program pak od 9,30 uctěním památky zakladatele sklářské osady Johanna Leopolda Riedla na místním hřbitově a následnou mší svatou. „V kulturním programu se představí folklórní soubor Nisanka, hudební uskupení Zlatý holky s písničkami o Jizerských horách, v odpolední části pak „Funny Grass“ s bluegrassovými rytmy a country muzikou“, řekla pořadatelka Marie Víšková z jabloneckého muzea.

Pořadatelé opět lákají na širokou nabídku tvůrčích dílen. Budete se moci zapojit do společné tvorby skleněné mozaiky s vyobrazením lišáka, jako symbolu Liščí boudy, odnést si vlastní sklenici s vypískovaným motivem a mnoho dalších výrobků. Přímo v muzejní expozici bude malířka skla Alena Šulcová zdobit tradičními motivy duté lahvičky, tzv. prysky, které se na Kristiánově v 19. století vyráběly. Připraveny jsou také komentované prohlídky jak expozicí, tak celou osadou, vedené muzejními kurátory.

Děti čeká hledání pokladu, letos pod osobním dohledem místního čaroděje Tamanna, pohádka souboru Čmukaři z Turnova a ti největší odvážlivci si mohou vyzkoušet slaňování přes Kamenici anebo jízdu na koni.

Program na Kristiánově bude v sobotu 7. září probíhat až do 16 hodin, vstup je zdarma. Krásné počasí je objednáno.

Program:
09.00 začátek slavnosti
09.30 uctění památky zakladatele Sklářské osady na Lesním hřbitově
10.00 poutní mše svatá v místě bývalého Panského domu
11.00 Folklorní soubor Nisanka
11.30 loutkové divadlo „Kašpárek chodí pěšky“ – Čmukaři Turnov
12.00 skupina Zlatý holky
13.00 Folklorní soubor Nisanka
13.30 loutkové divadlo „Kašpárek chodí pěšky“ – Čmukaři Turnov
14.00 Funny Gras – bluegrass, country
14.30 loutkové divadlo „Kašpárek chodí pěšky“ – Čmukaři Turnov
15.00 Folklorní soubor Nisanka
16.00 ukončení slavnosti

Sklářská slavnost na Kristiánově
Sklářská slavnost na Kristiánově
Malování skla – A. Šulcová
Malování skla – A. Šulcová
Čmukaři – Kašpárek chodí pěšky
Nisanka
Nisanka
Zlatý holky

Doprava
Na Kristiánov se návštěvníci dostanou pouze pěšky po turistických cestách z Janova nad Nisou, Bedřichova, Hrabětic a Josefova Dolu nebo na kole po značených cyklotrasách.
Auta mohou využít parkoviště v Bedřichově a v Hraběticích.

Sponzoři
Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Libereckého kraje, obce Bedřichov, obce Janov nad Nisou

Mediální partner Kristiánova
Mediálním partnerem Kristiánova je portál PROPAMÁTKY

Sklářská osada Kristiánov
Osada byla založena Johannem Leopoldem Riedelem roku 1774. Sklářskou pec tu poprvé roztopili na Tři krále (6. ledna) 1776 a jeho potomci huť provozovali až do roku 1887, tedy přesně 111 let. Zpočátku se zde vyráběly zejména číše a pohárky z dutého skla, holby, lékárenské lahvičky, flakonky a lustrové ověsky, v 19. století se staly hlavním artiklem mačkářské tyče, trubičky a tyčinky pro výrobu bižuterie. Specialitou byly tzv. „tutny“, duté trubice, které sloužily jako polotovar pro výrobu skleněných náramků – banglí.

Do dnešní doby se z tehdy významné sklářské osady zachovalo pouze jediné stavení sloužící původně pro ubytování sklářů, později jako hospoda a rekreační zařízení, tzv. Liščí bouda. Dnes je ve správě Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, s nímž jej spojuje naučná stezka Cestou jizerskohorských sklářů.

Kontakt
Marie Víšková, tel.: 483 369 022, e-mail: marie.viskova@msb-jablonec.cz
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou
www.msb-jablonec.cz

Folklorní soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou

Tance, zvyky a písně z oblasti Podještědí, Pojizeří a Podkrkonoší

Folklorní soubor Nisanka byl založen v roce 1964 a v letošním roce slaví 55 let od svého založení. Při zpracování lidové kultury Pojizeří, Podještědí a Podkrkonoší čerpá především ze sbírek prof. Pavla Krejčího. Choreografka Jana Hanajová, která se souborem pracuje již více než třicet let, z historických podkladů vytváří taneční pásma, která veřejnosti přibližují regionální lidové tance, písně a zvyky, připomínají tradiční řemesla nebo reflektují výroční události. V současné době tvoří soubor 40 členů včetně přípravky, kapely ve složení housle, klarinet a kontrabas a dětské kapely. Nisanka byla za svou více než padesátiletou historii hostem mnoha festivalů a přehlídek v České republice i v zahraničí. Každoročně pořádá v Jablonci n. N. Vánoce s Nisankou, Večer s cimbálem a podílí se na zajištění kulturního programu v rámci Velikonočních slavností. Nisanka pomáhá vychovávat dětské zpěváčky a velký důraz klade na propojení dětí, mládeže a dospělých. Předávání nabitých zkušeností, vědomostí, dovedností a především osobním příkladem naplňuje hlavní cíl své činnosti, kterým je udržení regionálních lidových tradic.

vedoucí souboru: Jana Hamplová
choreografie souboru: Jana Hanajová
vedoucí kapely: Lukáš Fogl
primáš kapely: Petr Hájek

Folklorní soubor Nisanka, z.s.
Jižní 144
468 01 Jablonec nad Nisou

Kontakt:
Ing. Jana Hamplová – předsedkyně spolku
tel.: 00420 733 602 507, 603 701 216
e-mail: j.hamplova@volny.cz
web: www.nisanka.cz

Tagy