weby pro nejsevernější čechy

Sametová třicítka

K letošnímu „kulatému“ výročí sametové revoluce připravilo Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na měsíc listopad mimořádný program pro veřejnost i školy s příznačným názvem Sametová třicítka. Zahájen bude hned 1. listopadu 2019 a vyvrcholí celodenní akcí v sobotu 16. listopadu 2019.

Cyklus akcí startuje v pátek 1. listopadu 2019 v 9 hodin přednáška „17. listopad – studenti, svoboda… a ještě něco?“ určená zejména školním skupinám. Historik Petr Sedlák z Ústavu pro studium totalitních režimů představí 17. listopad jako den s historickým významem pro náš národ a zejména studentstvo.

Všem, kteří se zajímají o moderní dějiny naší země, pak nabídne muzeum v úterý 12. listopadu 2019 od 17 hodin odbornou přednášku s názvem „Jak Havel vystřídal Husáka“. Historik Michal Macháček bude ve svém výkladu hovořit o krizi v socialistickém Československu v předvečer sametové revoluce.

Až do vánočních svátků bude probíhat speciální edukační program pro školy pod vedením muzejního pedagoga a soutěžní kvíz pro všechny návštěvníky muzea.

Vyvrcholení připomínky 30 let života v demokracii bude celodenní akce v sobotu 16. listopadu. „Připravili jsme tematické komentované prohlídky expozicemi a naučně-zábavný kvíz pro všechny generace návštěvníků, který nabídne rekapitulaci „sametu“ v Jablonci nad Nisou prostřednictvím vybraných archivních fotografií, dokumentů, plakátů a videozáznamů,“ zdůraznil kurátor muzea Petr Čížek. Tyto materiály poskytl Státní okresní archiv v Jablonci nad Nisou a statutární město Jablonec nad Nisou. „Po celý den bude probíhat i tvůrčí dílna s výrobou vlaječek, papírových klíčů zdobených kamínky nebo navlékáním náramků se symbolickým kovovým klíčem, vše samozřejmě v národních barvách trikolóry,“ doplnila muzejní edukátorka Milena Zachařová.

Šperk s klíčem
Klíče s kamínky
Náramek s klíčem
Šperky s klíčem

Akce pak vyvrcholí od 17 hodin hudebním vystoupením humoristy a písničkáře Miroslava Kemela, který speciálně pro muzeum vytvořil několik svérázných kreslených vtipů.

Muzejní akce Sametová třicítka proběhne v sobotu 16. listopadu 2019 od 9 do 18 hodin.

Muzeum bude možné navštívit zdarma také v neděli 17. listopadu 2019, kdy je státní svátek.

Zajímavosti z archivu, karikatury a muzejní kvízy zůstanou přístupné až do 20. prosince 2019.

Přednáška M. Macháčka 12. listopadu i celodenní akce v sobotu 16. listopadu jsou zdarma.

Mgr. Petr Čížek, tel.: 770 105 971, e-mail:

e-mail: petr.cizek@msb-jablonec.cz

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, U Muzea 398/4, 466 01 Jablonec nad Nisou

www.msb-jablonec.cz

Tagy