weby pro nejsevernější čechy

Literární toulky Českým Švýcarskem

Po náročném víkendu je třeba nezapomínat na fakt, že leccos zajímavého se děje i během všedně pracovního týdne. Máme tu jednu pozvánku na úterý 15. května 2012 do Městské knihovny v Rumburku (od 17:00). Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko si Vás dovoluje co nejsrdečněji pozvat na netradiční knižní odpoledne s názvem Literární toulky Českým Švýcarskem, v rámci kterého bychom Vám rádi představili šest nových knižních titulů a nabídli setkání i s jejich autory – zejména s Klárou Mágrovou, Ester Sadivovou a Zdeňkem Patzeltem.

Pozvánku doplňme tiskovou zprávou o některých nově vydávaných titulech:

České Švýcarsko krajina inspirace

Autor: Holoubek Jaroslav, Patzelt Zdeněk
Exkluzivně výpravná publikace představuje České Švýcarsko jako turistickou destinaci světového významu, kterou v historii navštívili, nebo v ní žili významní umělci a byla jim inspirací pro jejich tvorbu.  Jedna z kapitol se zabývá estetikou krajiny se sociologickým a filozofickým přesahem, ostatní kapitoly dávají nahlédnout do příběhů slavných jmen a jejich děl (August Frind, Adrian Zingg, Carl Maria von Weber, Hans Christian Andersen, Rainer Maria Rilke, Franz Kafka aj.) a zmiňuje také současné autory – hudebníky, výtvarníky, filmaře inspirované touto krajinou. Text doprovázejí unikátní fotografie krajiny i reprodukce romantických vedut a dalších uměleckých památek.
Cena: 545 Kč

České Švýcarsko včera a dnes

Autor:  Sadivová Ester, Patzelt Zdeněk
Kniha srovnávacích fotografií vznikla výběrem vzácných dobových snímků z konce 19. a počátku 20. století, ke kterým Zdeněk Patzelt pořídil současné záběry.  Dokumentuje, jak vypadala krajina Českého Švýcarska a především města a obce (včetně těch zaniklých)před sto lety a jaký je jejich dnešní stav. Muzejní historička Ester Sadivová snímky doplňuje zajímavým faktografickým textem o minulosti obcí. V knize jsou zahrnuty Krásnolipsko, Jetřichovicko, Hřensko,  Děčínsko, Českokamenicko a Lužické hory, Šluknovsko, Rumburk, Varnsdorfsko a okolí, Brtníky, Kopec, Mikulášovice a okolí.
Cena: 420 Kč

Nejkrásnější památky Českosaského Švýcarska

Obrazový průvodce po architektonických, sakrálních a technických památkách
Autor: Mágrová Klára, Patzelt Zdeněk
Historička Klára Mágrová  představuje historii městských, technických a sakrálních památek, honosných vil i rozlehlých továren v zajímavých souvislostech  se slavnými i pozapomenutými  jmény architektů (F. Lehmann, E. Rösler, H. Richter, K. I. Dienzenhofer, J. B. Fisher z Erlachu, J. L. Hildbrant). Padesát tři známých i méně známých objektů doprovázených bezmála 250 fotografiemi je abecedně řazeno od zámků v Benešově nad Ploučnicí, zámku v Děčíně, přes mlýny ve Chřibské a Janově, Ditrichovu hrobku v Krásné Lípě, Loretu v Rumburku, zámek a kostel ve Šluknově,  továrny ve Varnsdorfu, železniční viadukt ve Vilémově, až po kamenný most a skalní město Bastei a hrad Stolpen v Sasku. Text je doplněn o technické informace v podobě ikon, zda jsou v okolí památky dopravní zastávky, parkoviště, či restaurace. Kniha obsahuje také mapku celé oblasti s vyznačeným seznamem památek.
Cena: 440 Kč

Českosaské Švýcarsko turistický portrét

Autor: Křivánek Rostislav, Patzelt Zdeněk
Kniha nabízí v sedmi kapitolách pohled na rozmanité tváře Českosaského Švýcarska v turisticky nejznámějších a nejatraktivnějších lokalitách. Bezmála 300 fotografii vyhlídek, rozhleden, pískovcových skalních útvarů a soutěsek, historických i drobných sakrálních památek, venkovské architektury, rostlin a zástupců místní fauny doplňuje romantizující osobitý text Rostislava Křivánka.
Cena: 290 Kč

České Švýcarsko pro rodiny s dětmi

Autor:  Křivánek Rostislav, Patzelt Zdeněk
Brožura v grafickém stylu zápisníku přináší rodičům a prarodičům, ale i pedagogickým pracovníkům či lektorům, mnoho originálních a netradičních tipů na zábavné aktivity s dětmi na procházkách Českým Švýcarskem.  Autor textu fabuluje příběhy zakletých skalních obrů, trpaslíků a víl a v průběhu popisu trasy nabízí úkoly vztahující se ke konkrétním, fotograficky zdokumentovaným místům.  Kapitoly jsou členěny  podle oblastí: Krásnolipsko, To nejlepší z národního parku České Švýcarsko, Levý břeh Labe, Národní park Saské Švýcarsko, a trasy jsou pro děti i tematicky označeny: Pro zvídavce a hračičky, Pro dobrodruhy a nebojsy, Pro cyklisty a kolečkáře, Pro cestovatele a vědátory…. Celá knížka je doplněna schematickými mapkami a informacemi o délce a náročnosti trasy pro různě věkové kategorie dětí, doporučením co si vzít s sebou za vybavení a pomůcky, nebo kde se lze v okolí najíst.
Cena: 148 Kč

Zpráva o cestě do Saského Švýcarska

Stínové obrázky z cesty do Harzu a Saského Švýcarska
Autor: Andersen Hans Christian
Původní zápisky z cesty dánského spisovatele H. Ch. Andersena z roku 1831 s použitím editorské úpravy a dobových tisků vedut C. A. a Ludwiga Richterových z německého vydání z roku 2001 nakladatelství Insel Verlag Frankfurt nad Mohanem (Bericht einer Reise in die Sächsische Schweiz). Cestopisné poznámky známého spisovatele mají charakter reportáže a popisují jeho cestu z Drážďan lodí a poté pěšky do skalních měst v Saském Švýcarsku. Doplul také až do Hřenska a navštívil Pravčickou bránu, odkud se z Hřenska vrací po řece na hraniční přechod v Schandau (Žandov)a zpět do  Drážďan. Andersen emotivně a romanticky, jak se na jeho dobu sluší, vnímá  krajinu i lidi, které na cestě potkává, inspiruje se jimi v několika básních a zmiňuje mnoho dobových informací  z tehdejšího kulturního světa. Popisuje dobu, vliv církve i víru tehdejší ch lidí. Andersen zde například vzpomíná, jak v okolí Hřenska viděl obraz svatého Nepomuka, ochránce Čech, před nímž se modlil starý muž a žehnala mladá dívka, a uvažuje o tom, že se necítil zrovna nejlépe při myšlence, že se nachází v zemi, kde ho mají za kacíře.  Grafická úprava obálky citlivě podtrhuje dobový charakter zápisníku.
Cena: 125 Kč
Tagy