weby pro nejsevernější čechy

MHF Lípa Musica zveřejňuje program jubilejního 20. ročníku

MHF Lípa Musica slaví 20. narozeniny a představuje výroční program.

Představení festivalu formou on-line video pozvánky ředitele festivalu Martina Prokeše je od 10. května 2021 od 10 hodin zde: 

V letošním roce se uskuteční jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. V termínu od 4. září do 28. října s tradičním prologem 27. 8. na saském Oybině a epilogem ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 18. a 19. listopadu v České Lípě. Festival letos nabídne řadu 22 koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a 8. ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského příhraničí. Uměleckým garantem narozeninového ročníku se stal jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který se představí na třech festivalových projektech. MHF Lípa Musica má po covidové pauze ambice vrátit se do Německa a přivítat opět i zahraniční interprety. Lesk oslav završení dvou festivalových dekád umocní uvedení dvou světových premiér, narozeninový koncert na přání návštěvníků, nově zařazené lokality či vydání výroční festivalové publikace Cestou hudby.

„V životě lidském představuje 20 let přibližně čtvrtinu života, když si ovšem Lípu Musicu dokážeme představit jako strom, tak se o ní dá říct, že je stromem velmi mladým, který má již své hluboké a pevné kořeny a čeká ho nepředstavitelně mnoho let, kdy bude nabírat na síle jak v kmeni, tak ve své koruně. To samé bych přál Lípě Musice, aby dokázala spousty let přinášet naplnění ze setkávání se s hudbou v našem regionu navzdory všem zkouškám, které přicházeli do života předchozím generacím a stejně tak i nám. Na hudbě a uměním samotném je nádherně vidět, jak obrovskou sílu má. Přečkala totiž mnohé nástrahy, nemoci, války, politické zvraty, a ukázala tak svou ryzí hodnotu a sílu. Klasická hudba tu vždy byla, je a bude navzdory všemu,“ říká na téma 20. výročí festivalu Martin Prokeš, jeho zakladatel a ředitel.

Dramaturgicky festival zůstává i ve výročním roce věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci výjimečných interpretů z ČR i zahraničí. Několika projekty festival připomene pilíře, na kterých je vystavěný, ale současně představí i celou řadu nových jmen. Hlavní linii tvoří projekty spojené s novým uměleckým garantem Pavel Haas Quartetem.

„Nabídka převzít uměleckou záštitu nad jubilejním 20. ročníkem se pro nás stala záležitostí velmi osobní, nejen díky našemu dlouholetému vztahu k festivalu a k lidem, jež ho utváří, ale i díky vědomí prestiže a důležitosti, kterou zaujímá na kulturní mapě České republiky. Spojuje nás také téměř stejně dlouhá, dvacetiletá životní cesta, na jejímž počátku stála víra a láska k hudbě a nadšení, bez kterého nelze žádný podobně úspěšný projekt vytvořit,“ uvádí k umělecké garanci Pavel Haas Quartet.

Nejvýznamnějším počinem výroční dramaturgie a splněním dlouholetého festivalového snu je světová premiéra skladby zkomponované přímo na objednávku festivalu, která ve shodě s hlavní dramaturgickou linií Lípy Musicy akcentuje česko-německý dialog. Díky nové umělecké garanci respektovaného Pavel Haas Quarteta byla práce na tomto úkolu svěřena renomované slovenské skladatelce Ľubici Čekovské a českolipskému historikovi a novopečenému libretistovi Tomáši Cidlinovi. Světlo světa po měsících příprav spatří skladba s prostým, avšak výmluvným názvem Domov / Heimat, která bude v premiéře uvedena v sobotu 4. září v českolipské bazilice Všech svatých v nastudování Pavel Haas Quarteta a Martinů Voices pod taktovkou Lukáše Vasilka.

„Již delší dobu rezonuje v našich myslích myšlenka podívat se na formaci smyčcového kvarteta zcela novou optikou, a právě festival Lípa Musica nám k tomu dal úžasnou příležitost. Ve chvíli, kdy píšeme tyto řádky, se již listy notového papíru plní skladbou pro třináct hlasů a smyčcové kvarteto, kterou uvedeme společně s Martinů Voices ve světové premiéře na zahájení festivalu. Její autorkou bude naše kamarádka a výrazná osobnost slovenské soudobé hudby Ľubica Čekovská. Ľubica je ztělesněním slova „tvořit“. Její hudba mluví jazykem barev, vypjatých emocí, zajímavých zvuků a souzvuků, odzbrojuje vás svou nápaditostí, oslovuje skrze svůj obrovský dramatický náboj. Tentokráte nás pozve do očistného světa klidu a meditace, ze kterého se člověk dokáže dívat na problémy ze zcela jiné perspektivy. Společně budeme hledat východisko z doby, která rozdělila národy, jednotlivce, rodiny, která je dodnes pro mnohé z nás citlivým tématem: konec druhé světové války a odsun sudetských Němců. Kde jinde však o této naší společné historii mluvit než v místě, které si prošlo touto katarzí, a jak jinak než prostřednictvím hudby? Jde o krásný počin, který́, věříme, bude nejen oslavou jubilejního 20. ročníku, ale rovněž bránou k nápadům a inspiracím na startu nové festivalové éry,“ doplňuje ke skladbě Pavel Haas Quartet.

Mezi největší hvězdy jubilejního ročníku se vedle uměleckého garanta Pavel Haas Quarteta zařadí světově respektovaná violoncellistka Michaela Fukačová, kterou na zahajovacím koncertu 11. 9. v Liberci doprovodí
na festivalu debutující Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha, dále mezinárodně uznávaní klavíristé Boris Giltburg a Ivo Kahánek, ceněná Capella de la Torre, z českých interpretů se vrací rezidenční Schola Gregoriana PragensisSmetanovo trioMusica Bohemica Jaroslava Krčka, Kchun, na přání návštěvníků Prague Cello Quartet, premiérově na festivalu vystoupí nový ansámbl ANMOEN, loutnista Jan Čižmář, varhaníci Pavla Salvová a Jan Rotrekl či klarinetista Irvin Venyš. Festival tradičně zařazuje i taneční projekt, který letos bude druhá festivalová světová premiéra. Úspěšný taneční soubor Dekkadancers na festivalovou objednávku připraví choreografii ke skladbě Stabat Mater soudobého skladatele Marca Rosana. Festivalové oslavy vyvrcholí narozeninovým projektem výrazné osobnosti české kulturní scény, Jiřího Suchého. Při příležitosti jeho 90. narozenin festival na závěr uvede program „Jiří Suchý 90 aneb nezapomenutelné písně, na které se zapomnělo…“ v podání Jiřího Suchého, Jitky Molavcové a orchestru divadla Semafor.

Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním třech koncertů v Německu, a to v tradičních lokalitách Oybině, Großschönau a Žitavě. Na české straně festival nově v letošním roce zavítá do Lomnice nad Popelkou,
Horní Police a teplického Zahradního domu, a po delším čase se festival vrací do Hrádku nad Nisou.

Záštitu nad 20. ročníkem MHF Lípa Musica převzali: J. E. Christoph Israng, velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze, J. E. Dr. Tomáš Kafka, velvyslanec České republiky v Berlíně, PhDr. Lubomír Zaorálek, ministr kultury České republiky, Barbara Klepsch, ministryně kultury a turismu Saska, Státní ministerstvo justice a pro demokracii, Evropu a zrovnoprávnění Svobodného státu Sasko, Mons. Mgr. Jan Baxant, biskup litoměřický, Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Ing. Jan Schiller, hejtman Ústeckého kraje, Ing. Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana a členka rady kraje, resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Ing. Jitka Volfová, starostka města Česká Lípa,
Dr. David Michel, ředitel saské Kontaktní kanceláře. MHF Lípa Musica je členem České asociace festivalů.

„Festival Lípa Musica se stal již stálou součástí české hudební nabídky, která servíruje výběr toho nejpozoruhodnějšího ze soudobé domácí i světové produkce napříč žánry. V letošním roce navíc slaví Lípa Musica své dvacetiny a já jsem velmi rád, že jí opět, stejně jako v minulých letech, může Liberecký kraj poskytnout podporu. Nyní ji totiž Lípa Musica potřebuje víc než kdykoliv předtím. Chtěl bych pořadatelům vyslovit velký́ obdiv. Už samo to, že úplně z ničeho během let vytvořili jednu z nejvýznamnějších akcí svého druhu v regionu, je fascinující. Navíc je však nezastavil ani loňský nástup koronaviru. Ani na okamžik neztratili naději, neváhali, pružně a rychle zareagovali na aktuální stav a nabídli vystoupení v podobě online přenosů. Festival tedy díky nim žije dál. Věřím, že i nadcházející jubilejní dvacátý́ ročník bude opět na regionální hudební scéně zářící stálicí,“ uvádí na adresu festivalu Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.

Partnerské portfolio festivalu čítá na 120 partnerů. Rozpočet festivalu letos překračuje hranici 7,4 mil. korun.

„O pár podporovatelů jsme v důsledku pandemie přišli, ale některé jsme získali. Rád bych především vyzdvihl sounáležitost a vztah s těmi stávajícími, kterých si nesmírně vážím a děkuji jim za to, že jdou s námi dál. Důležité bude ovšem, co přinesou další roky. Jsem přesvědčený, že se kultura vrátí s novou sezonou plně do našich životů. Chápu, že bylo zapotřebí udělat restrikce, aby se Evropa uzdravila, ale nyní potřebujeme léčit duše a na to je hudba nejlepším lékem,“ dodává Martin Prokeš.

Předprodej vstupenek bude zahájen 24. května 2021. Vstupenky na jednotlivé koncerty budou k dostání ve festivalové kanceláři, na webových stránkách festivalu a v síti Colosseum Ticket společnosti Perfect system. Festival i v letošním roce nabídne svým návštěvníkům autobusovou dopravu do všech lokalit mimo Českou Lípu.

Programová brožura k 20. ročníku je ke stažení zde. 

Děkuji za pozornost a přeji klidné dny a pevné zdraví!

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz,
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube: lipamusica.cz

Tagy