weby pro nejsevernější čechy

Českolipský komorní cyklus nabídne hudební Cestu kolem světa, konečně naživo!

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu bude v červnu po uvolnění protiepidemických opatření konečně pokračovat živými koncerty s přítomností publika.
Třetí letošní koncert nabídne v úterý 15. června Cestu kolem světa za 80 minut v podání souboru Bardolino. Koncert se uskuteční mimořádně v amfiteátru v klášterní zahradě od 19 hodin a bude přístupný zcela zdarma. Hudební pouť v podání kvarteta hudebníků nabídne živočišnou krásu tradiční hudby ze všech koutů světa – od moravských lidových písní, přes plnokrevný klezmer, písně sefardské či mystické keltské melodie návštěvníky Bardolino zavede i k nespoutané tvorbě balkánské a romské, prosluněným afro-kubánským a argentinským rytmům či meditačním zpěvům staré Asie. O týden později bude cyklus pokračovat sborovým koncertem a představí Královéhradecký dětský sbor Jitro.

Název Bardolino odkazuje na tradiční vinařskou oblast v severní Itálii. Odsud pocházela lahev vína, kterou spolu původní trio muzikantů vypilo po svém prvním koncertě v roce 2006. Členy souboru jsou klasicky vzdělaní interpreti, kteří v projektu Bardolino hledají a nacházejí nové výrazy a polohy, čerpají ze své hudební erudice a zároveň odkládají klasický repertoár a inspirují se ve světě folkloru a world music. Původní trio se věnovalo alternativním adaptacím na pomezí klasické a lidové hudby. Užívalo sběrů lidové hudby či klasiky ovlivněné lidovým prostředím od Janáčka, Martinů nebo Bartóka. V pozdějších letech se soubor rozšířil o akordeon a zpěvačku a stále více čerpal z autentické lidové hudby. V tomto přístupu si soubor nekladl žánrové nebo zeměpisné mantinely, naopak se zcela otevřel nikde nekončícímu světu lidových inspirací. Proto na repertoáru souboru Bardolino nacházíme písně sefardských Židů, čistokrevné klezmery, keltskou, romskou, balkánskou hudbu nebo i třeba skladby původně čínské nebo indické. Hráči Bardolina interpretují někdy i díla klasických autorů, vybírá si ty, v jejichž tvorbě jsou obsaženy folklorní prvky nebo temperamentní energie a rytmy, jako jsou Piazzolla nebo moldavský Eugen Doga. Autory původních skladeb souboru jsou Pavel Fischer či perkusionista Camilo Caller, aranžmá jednotlivých skladeb se většinou věnuje Pavel Fischer, ale také Margit Koláčková nebo akordeonista Jakub Jedlinský.

Koncert se v případě nepříznivého počasí uskuteční v kostele Narození Panny Marie v Mariánské ulici v České Lípě.

Příští koncert cyklu je plánovaný na 22. června do klášterní baziliky Všech svatých. Jeho protagonistou bude Královéhradecký dětský sbor Jitro, který se představí v průřezovém programu od barokní až po soudobou hudbu. Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji online na www.clkc.cz nebo ve festivalové pokladně v Žižkově ulici 528/6 v České Lípě.

Cyklus se koná za podpory Ministerstva kultury, Libereckého kraje, města Česká Lípa a rodiny Tichých. Záštitu nad cyklem převzaly Ing. Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana, řízení resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu a Ing. Jitka Volfová, starostka Města Česká Lípa.

Děkuji za pozornost a přeji hezký den!

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz,
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube: lipamusica.cz

Tagy