weby pro nejsevernější čechy

MHF Lípa Musica nabídne večer s filmovou hudbou v letním kině

Ve středu 23. června se po pandemické pauze konečně uskuteční závěrečný koncert loňského 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica.
Projekt s názvem Hudba stříbrného plátna v důsledku přijatých protiepidemických opatření nemohl proběhnout v původním termínu v loňském říjnu, a proto byl přeložen až na samotný začátek léta. Změna termínu navíc umožnila zasadit tematicky tento koncert, na jehož programu bude výhradně filmová hudba v symfonickém provedení, do prostor Letního kina v Horových sadech v Novém Boru.

Od 19 hodin se zde představí Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou dirigenta a klavíristy Jana Kučery. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, doprodej zbývajících dvou desítek vstupenek probíhá online a ve festivalové pokladně v České Lípě.

Mistrů nad mistry, kteří vtiskli nezaměnitelnou podobu legendárním snímkům od dob „filmů pro pamětníky“ přes filmy hudební, klasické komedie, pohádky, i snímky, které patří do zlatého fondu české i světové kinematografie, najdeme u nás u v zahraničí bezpočet. Novoborský večer nabídne mimo jiné hudební setkání s Petrem Hapkou, Petrem Skoumalem, Ondřejem Gregorem Brzobohatým či Johnem Williamsem, ale i autorské aranže z předválečných či muzikálových filmů, které připravil skladatel, klavírista a dirigent Jan Kučera. Ten se chopí taktovky Komorní filharmonie Pardubice a současně zasedne i ke klavíru. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na známé melodie z pohádek Pyšná princezna, Anděl Páně či Panna a netvor, nebo prvorepublikových komedií C. a k. polní maršálek či Přednosta stanice. Zazní i hity z populárních muzikálů Starci na chmelu nebo Limonádový Joe či melodie z hollywoodských trháků, jako Harry Potter nebo Piráti z Karibiku. Podrobný program je uveden v příloze.

„Mám rád filmy a speciálně ty české. Ve většině z nich zní skvělá hudba, kterou někdy vnímáme možná trochu nespravedlivě jen jako kulisu k příběhu. Mnohokrát ovšem nejsou k dispozici notové materiály, buď se noty ztratily, nebo se po natočení ve studiu hned někam vyhodily. Naštěstí ta hudba ve filmech stále zní a dá se velice dobře rekonstruovat či nově zaranžovat. Proto jsem udělal již několik takových symfonických filmových suit, ve kterých se snažím tyto klenoty představit publiku koncertně. Lidé ty melodie důvěrně znají, ale často třeba nevědí, kdo je napsal. Proto chci ta velká skladatelská jména české filmové hudby, jako jsou Zdeněk Liška, Luboš Fišer či Petr Hapka, stále připomínat,“ říká ke svému vztahu k filmové hudbě Jan Kučera a ke spolupráci s Komorní filharmonií Pardubice dodává: „S tímto skvělým a sympatickým orchestrem máme již za sebou několik desítek koncertů. Mnohokrát jsme spolu například dělali moje úpravy melodií z českých filmů, které diriguji od klavíru a které zazní i zde. Vždy to byla vynikající a milá spolupráce. Mimochodem, s tímto orchestrem jsme v Pardubicích provedli premiéru mé skladby Pivní oratorium, jakousi moji hudební poctu českému národnímu nápoji.“

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní, písňové i scénické. Jako dirigent spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů. Je autorem komické opery Rudá Marie a baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy.

Komorní filharmonie Pardubice je orchestr mozartovského typu zaměřující se především na interpretaci děl klasicismu, raného romantismu a komorně-orchestrálních skladeb 20. století. Jeho komorní obsazení mu umožňuje soustředit se na práci s detailem, preciznost hudebního nastudování a citlivé doprovázení sólistů. Komorní filharmonie Pardubice patří již od svého založení v roce 1969 mezi špičkové české orchestry. Její pestrý repertoár sahá od barokních skladeb přes hudbu období klasicismu a romantismu až po soudobé kompozice a různé multižánrové projekty. V Pardubicích pořádá tradiční abonentní cykly a další mimořádné koncerty, stále více se také zaměřuje na mladou i nejmladší generaci posluchačů. Koncertuje v dalších městech kraje i celé republiky. Pravidelně se účastní nejvýznamnějších festivalů v České republice a vystupuje i na prestižních světových pódiích. Prvním šéfdirigentem orchestru byl Libor Pešek, od srpna 2018 je šéfdirigentem orchestru Stanislav Vavřínek.

Koncert se uskuteční za laskavé podpory města Nový Bor v prostorách letního kina, v případně nepříznivého počasí v Městském divadle v Novém Boru.

Svěží večer plný hitů české i světové filmové hudby v Novém Boru je předznamenáním jubilejního 20. ročníku festivalu, který odstartuje prologem 27. 8. tradičně v saském Oybinu.

Děkuji za pozornost a přeji příjemné dny!

Ing. Lucie Johanovská, manažerka marketingu & PR
ARBOR – spolek pro duchovní kulturu, Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa
@: lucie.johanovska@lipamusica.cz,
www.lipamusica.cz | facebook / instagram / youtube: lipamusica.cz

Tagy