weby pro nejsevernější čechy

Obrázky z průmyslových dějin Šluknovska Jan Němec

Krásně vypravená kniha, která se vydává po stopách průmyslového podnikání ve Šluknovském výběžku, ohromí množstvím továren a fabriček, které se na tomhle území nacházelo, vyrábělo a asi i prosperovalo. Už v úvodu si můžeme přečíst: „Dnes se může zdát naprosto neuvěřitelné, že na Šluknovsku působilo v roce 1939 více než 7 500 průmyslových podniků, v nichž pracovalo přes 42 tisíc (!!!) místních obyvatel.
Na dalších stránkách následuje skutečně stručný výčet těch nejvýznamnějších, neboť: „… o průmyslových dějinách každého z místních měst a některých obcí by se dala napsat samostatná knížka.

Jak určitě víte, kraj kolem Rumburku byl proslulý zejména textilní výrobou, okolo Chřibské se dařilo sklářům.

V Mikulášovicích byli nožíři.

O motocyklech Böhmerland se mluví každý dok při jejich srazech, motorky a motory s pomocným pístem se ale vyráběly i v Rumburku.

Pivo se vařilo v Rumburku, Krásné Lípě, Šluknově i Lipové.

Ve Chřibské se mlelo koření.

Všechny zkazky o starých zlatých časech, zhmotněné na stránkách téhle knih,y doplněné množstvím fotografií a rytin (a vybavené stručným překladem do němčiny a angličtiny) žalují na druhou polovinu minulého století, které tohle dílo našich předků (aťsi to byli hlavně Němci, jsme přece všichni lidi) zničilo. Válka, komunismus, divoká privatizace.

Tu knížku byste prostě měli mít a obzvlášť silné povahy ji sebou mohou vozit při výletech po výběžku a odhadovat jak dříve vypadala ta která hromada sutin, kterých je tu skoro tolik, jako bylo továren v roce 1939.

Tedy 7 500.

Tagy