weby pro nejsevernější čechy

Vražda, eutanazie nebo pochybení? Nejasností je více, tvrdí Šváb

Tisková konference vedení Lužické nemocnice a polikliniky v Rumburku přinesla mnoho odpovědí, ale i zásadních otázek. Před novináře nepředstoupil jen Darek Šváb, ale i doktor Petr Vondráček s jednou ze sester, která měla v osudný večer službu. Rumburská nemocnice v souvislosti s podivným úmrtím, které nastalo v noci z 5. na 6. června, vydala tiskové prohlášení (zde), kterým se cítil dotčen doktor Petr Vondráček (jeho tiskové prohlášení zde).
Páteční tisková konference byla hojně navštívena a k překvapení přítomných se za nemocnici k případu vyjádřil jenom ředitel nemocnice, předseda představenstva a místostarosta města Rumburk v jedné osobě – Darek Šváb. Ten nejprve pochválil svou nemocnici, představil mnoho čísel, kolik a jakých pacientů jeho společnost, jak celou dobu nemocnici nazýval, ošetří a teprve potom přešel k samotnému případu možné vraždy.
Mrtvé ženě bylo sedmdesát let a byla ve vážném zdravotním stavu, víc o ní nechtěl Šváb prozradit. Zato dal na vědomí, že rumburská nemocnice podává cca jednou ročně trestní oznámení pro podivnou příčinu úmrtí. V minulých letech se žádné pochybení personálu nepotvrdilo, ale tento případ vypadá o mnoho vážněji. Rumburská nemocnice podala trestní oznámení a policie už zdravotní sestru umístila do vazby. Nemocnice okamžitě po vnitřním vyšetřování poslala sestru na dovolenou a následně s ní rozvázala pracovní poměr.
„Heparin v případu nefiguruje,“ byl si jistý Šváb, když podléhal otázkám na to, proč vlastně žena zemřela. „Eutanazie, nedbalost či úmysl, to zatím nevíme,“ přiznal očividně nervózní Šváb. Předseda představenstva také vysvětlil, že se zveřejním případu čekali kvůli probíhajícímu vyšetřování policie. Častou otázkou ale bylo, jak velký je rozsah podivných úmrtí a jestli jde opravdu jen o jednu záležitost. „Množství vnitřně prověřovaných případů nemůžu sdělit, ale rozhodně se to nedá srovnat s heparinovým vrahem,“ prohlásil Šváb.
Velký otazník se vznáší nad prodlevou, která nastala o víkendu, kdy dle oficiálních informací vedení nemocnice nemělo o případu žádné zprávy. V noci ze čtvrtka na pátek se totiž případ stal a vedení se o něm mělo dozvědět až v pondělí. Co se dělo o víkendu? To momentálně také probíhá vnitřním šetřením nemocnice. Ve třech dnech se totiž rozchází informace od Švába a doktora Vondráčka.

vondracek
Po oficiálním konci tiskové konference se objevil doktor Petr Vondráček a zdravotní sestra Inna Batchovetská, kteří s vedením nemocnice naprosto nesouhlasí. „My dva jsme zajišťovali veškeré důkazy, ten večer jsme měli službu,“ začal své vyprávění Vondráček, „šlo o srdeční aritmii, ke které ale žena neměla žádné sklony,“ byl už konkrétnější doktor. „Byli jsme přivoláni k ženě a prováděli jsme resuscitaci. Okamžitě jsem měl podezření na to, co je špatně. Pacientce byl podle mého názoru podán rovnou do žíly draslík, což nejspíše způsobilo její smrt. Žena sice měla dostat draslík, ale měl být podán v infuzi. Tu jsem okamžitě posílal do laborky, žádný v ní samozřejmě nebyl.“ vysvětlil průběh večera Vondráček.
Vondráček zároveň nařkl Švába ze lživé tiskové zprávy. „Všechny, co se dali okamžitě informovat, jsem informoval hned v pátek ráno. Šváb mi telefon nezvedal,“ ohradil se doktor. „Když jsem viděl, jak ředitel nemocnice s klidem pomluví své lékaře a pracovníky, musel jsem zde vystoupit,“ objasnil svůj nečekaný příchod Vondráček. Také popřel veškerá obvinění, která ho dávala do více než pracovního poměru se sestrou, jež měl z toho důvodu krýt.
Prokázat smrt způsobenou draslíkem je velmi obtížné, protože právě po smrti obrovským způsobem stoupá jeho hladina a zpětně je něco takového téměř nezjistitelné. „Každá sestra na oddělení ví, jak se draslík podává a co může způsobit,“ sdělil také Vondráček, čímž nepřímo vyloučil, že by bylo úmrtí způsobeno bez zjevného záměru. „Žena byla z dlouhodobého hlediska neperspektivní, vše ukazovalo, že už nebude žít dlouho,“ přiznal Vondráček. Otázka eutanazie tudíž zůstává stále otevřená.