weby pro nejsevernější čechy

Ledopády

Zimní období turistice v Národním parku České Švýcarsko pro množství sněhu a zledovatělé cesty příliš nepřeje. Zdatnější návštěvníci si však mohou při vycházce do skalnatých oblastí národního parku vychutnat fascinující podívanou na ledové výtvory přírody, lidově označované jako ledopády. Pestrost rampouchů ve skalách je značná, liší se jak tvarem, tak velikostí. Pozoruhodné jsou menší útvary, které díky svému pravidelnému zimnímu výskytu obdržely od návštěvníků jména, např. Opona nebo Betlém. Jiné útvary pak zaujmou především velikostí. Takové rampouchy mohou snadno dosáhnout hmotnosti několika tun.
Ledové útvary ve skalách jsou rozhodně velkým zážitkem,“ říká Pavel Svoboda, vedoucí strážní a informační služby NP České Švýcarsko, a dodává varování: „Návštěvníci by však rozhodně měli být opatrní, určitě by neměli vstupovat přímo pod rampouchy.
Především v době oblevy hrozí odpadávání částí či dokonce zřícení celých rampouchů. Již menší odpadlé kusy mohou neopatrnému návštěvníkovi způsobit zranění. Turisté by proto měli být ve vlastním zájmu opatrní a pozorovat jedinečné ledové útvary z uctivé vzdálenosti.

Tagy