weby pro nejsevernější čechy

Šluknovsko se zmítá mezi levicí a extrémní pravicí

Výsledky letošních voleb do zastupitelstva Ústeckého kraje překvapily vítězstvím komunistů ve všech volebních okrscích a vysokým ziskem hlasů pro Dělnickou stranu spravedlnosti na Děčínsku. Citelnou ztrátu utrpěli sociální demokraté a z politické mapy kraje se pomalu ztrácí Občanská demokratická strana.
Překvapením letošních voleb je úspěch nového politického seskupení Hnutí PRO! kraj.

Suverénním vítězem letošních voleb v Ústeckém kraji se stala s 25 procenty Komunistická strana Čech a Moravy. Komunistům tak v krajském zastupitelstvu připadne 20 mandátů, což je o osm více, než v předchozím volebním období. Šluknovský výběžek také volil komunisty. Ve dvanácti obcích z osmnácti vyhrála KSČM s přehledem.  Zbývajících šest míst obsadilo Hnutí PRO! kraj.

Skokan  letošních voleb – Hnutí PRO! kraj

Nečekaný úspěch v letošních volbách zaznamenalo nové politické seskupení Hnutí PRO! kraj. Podle předvolebních průzkumů nemělo toto sdružení téměř žádnou šanci překročit pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva. Nepřízeň médií a skromná předvolební kampaň stavěla Hnutí do role outsidera. Ale sdružení se vyplatilo to, že vsadilo na v regionech známé osobnosti. Jen ze Šluknovského výběžku se na kandidátce objevili hned tři starostové (Josef Zoser, Zbyněk Linhart a Eva Džumanová) a známý lékař Václav Jára. Podle preferenčních hlasů bylo zřejmé, že voliči chtěli vidět „své“ lidi v krajském zastupitelstvu. Hnutí nakonec získalo nečekaných jedenáct procent a šest krajských křesel.

Sociální demokracie utrpěla porážku

Sociální demokracii v letošních volbách zlomila vaz série korupčních skandálů souvisejících s rozdělováním evropských dotací přes regionální operační program. Kandidátka ČSSD byla oslabena o jednoho člena, Pavla Koudu, který, ačkoliv kandidoval na druhém místě, byl z kandidátky odvolán ve chvíli, kdy byl zatčen pro podezření z korupce. Sociální demokraté, kteří ve volbách v roce 2008 raketově poskočili z šestnácti procent na třiatřicet, nyní opět, po čtyřech letech vládnutí, klesli zpátky na šestnáct. Do zastupitelstva tak mohou vyslat jen svých třináct zástupců z původních dvaadvaceti. Ve Šluknovském výběžku si sociální demokracie vybojovala třetí místo.

Ztracená ODS

Z politické mapy Ústeckého kraje se pomalu ztrácí Občanská demokratická strana. Jediný reprezentant pravice, který kraji vládl osm let od roku 2000 do roku 2008 tehdy s téměř neotřesitelným mandátem (40 %; 28 hlasů), spadla ve volbách 2008 na 21 procent a přišla o patnáct křesel. Letošní volby potvrdily další strmý sestup této strany. ODS získala jen deset procent a přišla tak o dalších šest mandátů. Ústeckou pravici tak bude reprezentovat pouze sedm zastupitelů.

Na Šluknovsku by získala ODS čtvrté až páté místo, v některých obcích nezískala ani pětiprocentní podporu, například v Jiřetíně pod Jedlovou, Jiříkově, Krásné Lípě nebo Lobendavě.

Šluknovský výběžek volil DSSS

Sociální nepokoje ve Šluknovském výběžku se podílely na nárůstu obliby Dělnické strany sociální spravedlnosti na Šluknovsku, Děčínsku, ale také na Teplicku. V těchto oblastech, kde byl volební program strany založen na rázném  řešení problémů s nepřizpůsobivými občany, získala dělnická strana více než pět procent hlasů, které by ji mohly poslat do krajského zastupitelstva. Tam se ale nakonec nedostala, v ostatních krajích o program této strany nebyl zájem.

Naši lidé

Šluknovský výběžek bude mít v krajském zastupitelstvu své tři zástupce.  Za Hnutí PRO! kraj usedne do zastupitelského křesla starosta z Jiřetína pod Jedlovou Josef Zoser, ČSSD bude reprezentovat staronový zastupitel z Varnsdorfu Petr Jakubec, který byl v minulém volebním období krajským radním, a krajským zastupitelem za vítěznou Komunistickou stranu Čech a Moravy se stal Petr Vomáčka, lékárník z Dolní Poustevny.

Tagy