weby pro nejsevernější čechy

Axiomy a postuláty Schrödingerova institutu

Slovníček: Axiom (z řec. axióma, to co se uznává) je tvrzení, které se předem pokládá za platné a tudíž se nedokazuje.
Postulát je jedním ze základních pojmů logiky, přírodních věd i filozofie a označuje výchozí předpoklad, který je v dané teorii přijímán jako pravdivý. Jeho pravdivost přitom není v rámci dané teorie logicky dokazována ani dokazatelná.

Chtěl jsem napsat takové  ohlédnutí o tom, jak jsme začínali. Snad někdy příště. Tohle je myslím důležitější.

Protože už je to dost nezajímavé poslouchat důvody, proč to nemůže fungovat. Protože jsme si zvykli na to, jak se všude lže, a my každou informaci zkoumáme nejdřív z tohohle divného úhlu. Škoda. Tady je tedy pár důvodů, proč to fungovat může.

Blízkost.  Ano, Institut propojuje. Setkávají se tak lidé různých zájmů a různého věku, kteří by se jinak asiže nikdy nepotkali. Příběh s Jitkou už je notoricky známý, ale je povedený a studánka vzájemné komunikace ještě ani zdaleka nevyschla.

Arménie to je začátek. Chudá země, obrovské hory a stále se opakující ochota místních nám pomáhat. Ano opravdu to celé vzniklo na chodníku v Jerevanu.

Prima bRůča tedy  PR a výběžek.eu. To bylo naše druhé arménské nadechnutí, věděli jsme, že i u nás doma jsou lidé, kteří chtějí výběžku pomáhat. Šlo jen o to, aby o sobě věděli navzájem. Na scénu vstupuje celý v bílém pan Marek neEben Douša.

Institut je o kamarádech. Nejčtenější příspěvek: Věděli jsme a víme, že to nebude snadné a že fandit je potřeba především ve chvílích, kdy prohráváte.

Rada Institutu. Pánové Matys, Přibyl, Svoboda a Brabec. To nejsou radní jen kvůli tomu, že dostali z ministerstva papír se lvem.

Jakoubek a Paulus. Před osmi lety nikdo nevěřil, že se podaří ve Varnsdorfu zachránit gymnázium. A dneska? Aha! A Akademie příslibu a Mezinárodní den prodavačů cibule?

Biskupství litoměřické. Státních věcí moc nefunguje. Ruku na srdce: na církve nadáváme jen z komunistické setrvačnosti. Díky důvěře zřizovatele jsme mohli začít. A důvěra to není vůbec málo.

Lidé. Učitelé z Varnsdorfského gymnázia, pedagogové z Akademie příslibu ukazují, že tahle cesta a tenhle model je funkční. Není důvod o nich pochybovat. Jsou na lodi a k nim se přidali další. Říkejme jim tutoři.

www.sinstitut.cz To prostředí je mnohem víc než webová stránka. Je to kancelář, společenská místnost, místo inspirace, místo setkávání, neotřelá nástěnka, račte vstoupit.

České přísloví „Naděje umírá poslední.“, je pořekadlem nepravdivým. Naděje je nesmrtelná.

Ano je to nezáživné a nudné čtení. Ale je to hodně věrný popis obsahu balení Schrödingerova institutu na konci října 2012.

pro výběžek.eu, jiří bukviček, teplákov nad sprévou

Tagy