weby pro nejsevernější čechy

S OPS České Švýcarsko do podzemí (Podzemní továrna Rabštejn-Janská)

Po první a druhé turistické exkurzi do třetice. Tentokrát byl o vycházku po okolí České Kamenice enormní zájem, do podzemní továrny Rabštejn-Janská se chtělo podívat přes třicet zájemců.
Z výchozího místa v České Kamenici nás sice tolik společně autobusem nevyjíždělo, ale další část zájemců dorazila do areálu rovnou vlastními auty. A jak se tak rozhlížím, to jedno je mi fakt povědomé – takže brzy by o této exkurzi mělo být něco i v Děčínském Deníku…

Náš průvodce, pan Pešek, není ze startovacích podmínek moc šťastný – obvykle trvá prohlídka s výkladem mezi 2,5 až 3 hodinami, na naši skupinu ale dostal jen 60 minut. Má tedy problém, jak vše důležité natlačit do tak krátkého času. Informace se z něho jen hrnou a člověk musí obdivovat jeho nadšení a zapálení pro věc. Vědomosti se neomezují jen na konkrétní místo či čas, sype z rukávu kompletní historii od založení místních přádelen F. Preidla přes popis koncentračních táborů na území Protektorátu až po vzpomínky, jak on osobně tady hlídal ženijní a palivové sklady naší socialistické armády.

Značná část expozice je věnována historii letecké továrny z 2. světové války a pracně sbíraným a po okolí vyhledávaným exponátům, ale je tu něco i o místní přírodě nebo o spadlých letadlech na Děčínsku.

Pokud jste tu ještě nebyli, měli byste to v nejbližší době napravit, všechno, co se tu dá slyšet a vědět sem opravdu psát nebudu.

Tagy