weby pro nejsevernější čechy

Malá lekce zeměpisu

Pokaždé, když dorazím do nějakého místa, pídím se (je-li možno) po Infocentru. V ideálním případě se mi podaří sehnat brožury o regionu, knížečky o místních zajímavostech, skládačky o turistických atrakcích.
V méně ideálním případě posbírám materiály o okolí, běžně ale také o zcela vzdálených lokalitách (na Moravě pozvánky do Babylonu v Liberci, ve východních Čechách plán exkurzí do Prazdroje a podobně). Občas se mi povede narazit na celou sérii materiálů, většinou ozdobenou modrou vlaječkou s hvězdičkami v kruhu (Regionální operační program). Stejná grafická úprava, popis různých oblastí v rámci jednoho kraje či různých kategorií památek v rámci regionu. Teď naposledy jsem si z výletu přivezl sérii „Barevná dovolená“, propagující Liberecký kraj – kraj barev. Krkonoše (Jilemnice a okolí), Krkonoše (Vrchlabí a Špindlerův mlýn), Jizerské hory (Tanvaldsko), Ještěd a Podještědí, Máchovo jezero, Český ráj (Jičín a Prachovské skály), Český ráj (Maloskalsko), Kokořínsko, Lužické hory.

No, sice mám zeměpisný trénink, když je Krásná Lípa „srdcem“ parku České Švýcarsko, ale přece jen se mi to trošililinku nezdá. Kokořínsko si tak nějak nárokují i střední Čechy, Vrchlabí nebo Jičín podle Wikipedie patří kraji Královéhradeckému… Otevírám tedy skládačku Lužické hory a co nevidím?

Lužické hory, to je ojedinělá kombinace neporušené přírody s bohatou historií a zachovalou lidovou architekturou. Nad pískovcové skály s četnými soutěskami vystupují dominanty krajiny, například vrchy Luž, Hvozd, Klíč či Jedlová. Nedaleko Jiřetína pod Jedlovou se nachází zřícenina hradu Tolštejn a Křížová hora s ojedinělou křížovou cestou…

Při pohledu na mapu se nemohu ubránit dojmu, že VDF je geograficky o fous blíž Liberci, než zmiňovaný Jiřetín. Tak kde tedy jsme? Jen mám strach, jestli nejsme v p…i.

Tagy