weby pro nejsevernější čechy

Doprava kolem Českého Švýcarska v sezóně 2020

Ono je to trochu jak s tou slavnou hospodou Na mýtince, a to nejen tady u nás. Turismus, cestovní ruch, všichni sem a najednou je z toho problém, oni chodí lidi…

Tedy chodí – on je daleko větší problém s tím, že jezdí. Je to nadmíru „pohodlné“, naložit celou rodinu, zajet si kdy chci kam chci, nehlídat čas a být nezávislý. Do té doby, než mají stejný nápad všichni, než dojdou parkovací místa, než se začnou některá místa individuální dopravě vzpírat. Zákazy vjezdu, zákazy parkování, placená parkoviště. Přitom alternativy existují, fungují a stále se na nich pracuje. A pracuje se na nich právě proto, že mají pořád rezervy, pořád je co zlepšovat a mohou být nakonec mnohem pohodlnější než ona dosud hojně provozovaná individuální doprava.

Už mnohokrát byla propagována Dráha Národního parku, výhodné jízdenky domácí i přeshraniční. Přesto stále spousta turistů a cestovatelů, místních i přespolních, netuší. Ba je přesvědčena, že nic nejezdí, nebo je to nevýhodné. Přitom se situace rok od roku zlepšuje, na čemž má nemalou zásluhu vytrvalost o.p.s. České Švýcarsko. Jednání, jednání, přemlouvání, argumentace. A plody se dostaví. V letošní sezóně by opět mělo přijít další zlepšení:

V turistické dopravě dochází v sezoně 2020 k výraznému posílení autobusových spojů zejména do centrální oblasti Českého Švýcarska. Vyplatí se tak při návštěvě například soutěsek nebo Pravčické brány ponechat auto už v Děčíně a pokračovat právě autobusem (nebo vlakem do stanice Schöna a přívozem!).

Změny :

1) Od dubna 2020 pojedou dvě základní turistické linky:

434 Děčín – Mezní Louka – Jetřichovice – Chřibská – Krásná Lípa

438 Děčín – Mezní Louka – Mezná

2) Linka 434 bude nově v provozu 7 dní v týdnu od června do září, v dubnu, květnu a říjnu pojede o víkendech. Linka 438 jede celoročně.

3) V červenci a srpnu bude v úseku Děčín – Mezní Louka interval mezi jednotlivými spoji 30 minut. Tj. proloženě spoje linek 434 a 438.

4) Nově je zavedena turistická linka 469 Česká Lípa – Sloup – Česká Kamenice – Jetřichovice. 2 páry spojů o víkendech a svátcích od května do září. Česká Kamenice má tak další spojení s Českým Švýcarskem, kromě již existující linky 435 Česká Kamenice – Růžová – Janov – Hřensko – Schmilka.

5) Pro přepravu do Hřenska se nabízí kapacitní spojení vlakem (Dráha národního parku) do stanice Schöna (od Děčína i od Rumburka) a přívozem do Hřenska, s použitím jízdenek Labe Elbe (neplatí DÚK !!). Interval 120 minut, 365 dní v roce.

Přehledné jízdní řády budu od března zveřejněny na https://jr.kr-ustecky.cz/LineList.aspx?mi=4&t=3.

Připomínáme výhodnou celodenní jízdenku DÚK pro 1, 2 nebo 5 osob, která platí pro vlaky a autobusy a MHD ve městech.

Nechte tedy auto doma, už třeba jen proto, že si v parném létě nebudete muset dávat jen nealko a ušetříte nervy při parkování.

Tagy