weby pro nejsevernější čechy

Fenomén Igráček ve Šluknově na zámku (vernisáž)

Ve středu 4. března 2020 byla slavnostní vernisáží na zámku ve Šluknově otevřena výstava s názvem Fenomén Igráček.Vernisáž hudbou doprovodili žáci místní pobočky ZUŠ Rumburk pod vedením Patrika Engera.

Ach ta nostalgie. První Igráčky, kteří se na našem trhu začaly objevovat koncem 70. let, jsem kupoval. Už jsem si s nimi nehrál, spíš je sbíral. Byla to hračka netypická a originální. A až po dlouhých letech jsem zjistil, že jsem žil v omylu:

Ano, i já byl přesvědčený, že jde o kopii Playmobiláků, a nevěřil bych tomu, že je to vlastně naopak… Němci totiž chytli příležitost za pačesy, a zatímco u nás plánovaná ekonomika „chrlila“ cca 4 figurky ročně, k nám se začaly dostávat katalogy, obsahující desítky figurek a nejrůznějších doplňků, na které jsme si museli počkat u nás až na novou dobu.

A že tahle hračka nezestárla, bylo vidět na každém kroku. Holky, kluci, ba i rodiče. I když na dotaz autorů výstavy překvapivě většina omladiny mlčela, že vlastně tuhle hračku nezná a doma nemá, jak je snad vidět z fotek, zaujala hodně. Herna, tvůrčí dílny, možnost nákupu, spousta rarit. Dozajista stojí za návštěvu.

Ohlasy v médiích: zde ->, zde ->

Tagy