weby pro nejsevernější čechy

O-bi, O-ba. Konec civilisace (Brave New World)

Už jsem fakt nechtěl. Myslel jsem, že jsem napsal a řekl víc, než bylo třeba, a nebudu se k tomu vracet. Ovšem nikdy neříkej nikdy.

Když jsem minulý rok napsal, že svět už nebude nikdy jako dřív a že jsem nemyslel, že se dočkám doby, kdy fyzický kontakt bude trestným činem, byl jsem za debila, panikáře, maniaka, lháře a milion dalších odsouzeníhodných osob. Pořád jsme četli a slyšeli o tom, jak je třeba ještě chvíli vydržet, jak vzorně počkat, jak dodržovat a dbát. A proč? Abychom se dočkali oficiálního „Byl bych k návratu k něčemu, čemu se říká úplný normál, spíš v tuto chvíli opatrný až skeptický.

Ono je to jedno. Kolik fake news a konspiračních teorií jste četli. Kolik vyjádření odborníků i „odborníků“ máte nastudováno. Čemu věříte či co proklínáte. Najít pravdu v tom všem je velmi těžké. Ba spíš nemožné. Protože to vypadá, že pravda není. Možná na ten vir umřela jako první.

Pláčou sportovci. Pláčou kulturní instituce. Pláčou památky, galerie, muzea. Pláčou školy, momentálně i ty umělecké. Snahy o virtuálno. Streamovaná představení, internetové výstavy, on-line výuka. Pořád mi chodí upozornění a pozvánky a plány. Už se nemůžu ani smát. Pardon, nezájem. Já tudy jít nemohu, nebaví, nezajímá, nechci. Už jsem to fakt zavinul. Utvrzoval jsem se v tom už nějakou dobu. Co jsem napsal, to bylo blbě. Obrázky nestály nikdy za nic. Takže není-li o čem, je to vlastně dobře. Tohle už není hibernace, nýbrž klinická smrt. Nejsem někdo, kdo by směl i v téhle době tam, kam ostatní v tuto chvíli nemohou. A prostě už od loňska nevěřím, že ještě někdy něco bude.

Snadno se prokázalo, že má účast kdekoli a kdykoli byla nesmyslná, mnohdy nežádoucí, a i do budoucna bude nadbytečná a neefektivní. Svět existoval beze mne a bude tak existovat i dál. Mnohem lépe.

Snad jediné, co mě mrzí, že jsem se spletl v malém detailu. Předpokládal jsem totální zánik kolektivní turistiky. Proto jsem naivně a chaoticky pokračoval v příspěvcích jinde. Co kdyby tohle někoho náhodou zajímalo, co kdyby se to hodilo. Jenže směřujeme jasně k tomu, že nebude možná ani ta individuální. Že se dostaneme k tvrdému omezení pohybu, k úplným zákazům vycházení. Takže sorry jako. Čau lidi.

Aktualizace  13. února 2021:

Takže „zatím“ se zákazy přesunů týkají jen 3 okresů. Jak dlouho asi jen těch tří?

Aktualizace 14. února 2021:

Tak jo. Už rok jsme v prdeli. A teď to vypadalo, že tak hluboko, že si vlastně nikdo neví rady s tím, jak to po ťafce celou dobu nic neřešící garnituře udělat dál. Tudíž to dopadlo, jak to dopadlo. Vlastně se nic nestalo, jedeme dál, stejně jako to bylo celou dobu. Mám velké obavy, že jediná kosmetická změna, které se dočkáme, budou povinné respirátory. Protože nevěřím, že by cokoli jiného z podmínek, jakože požadovaných hejtmany (aby úplně neztratili tvář), bylo splněno. Už jsme to viděli, jak nejvyšší plní podmínky. Takže smolík.

Aktualizace 19. února 2021:

Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být ještě hůř. To člověk opravdu nevymyslí, co nám ještě všechno mohou předvést. Marné předsevzetí, že se už nenecháme ničím překvapit, dalším vývojem zaskočit. A pokaždé se dočkáme důkazu, jak moc si s námi dokáží vytřít prdel. Opozice přišla o pozice, protože sice chtěla slavit úspěchy, ale místo toho klouže do sraček, protože sliby chyby. A ty, občane, protože jsi mlel pantem, vezmi si těch náhubků hned několik přes sebe. Opravdu to myslí vážně? Myslí.

Aktualizace 20. února 2021:

Neměl bych to dělat. Ale zase si nemůžu pomoct. Tentokrát si dovolím hádat, že po odstřelení otevírání obchodů a čarovných nákupech testů do škol (zase totéž, co minulý rok – předražené, pofidérní, problematický dodavatel) padne i slíbené pouštění žáků do škol. S čísly to uděláme tak, aby naopak mohlo dojít k típnutí i toho mála, co bylo dosud povoleno.

Aktualizace 20. února 2021 číslo 2:

Situace začíná poněkud nepříjemně zrychlovat. Než stačím jednu predikci dopsat, stane se skutečností. Byl bych mnohem raději, kdyby se mi někdo vysmál, jaký jsem blb, že si vymýšlím a nesmyslně panikařím. Místo toho čtu v oficiálním vyjádření skoro totéž, co jsem psal. Je tedy čas pokoušet budoucnost znovu. A moc se těším na chvíli, až mi to přestane vycházet. Po mediální masáži o tom, jak jsme na tom hrozně, PES zase skáče výš a výš, byť se jím nikdo dávno neřídí (a počítá se stále dál jen proto, aby bylo čím strašit) a lid se neumí chovat a zahlcuje nebohé regiony, čímž je zamořuje (nemusíme chodit do zakázaných Krkonoš nebo aktuálně propíraných Orlických hor, stačí nám zcela víkendová katastrofa v Brtníkách a Kyjovském údolí), čekám jediné. S podporou toho, jak údajně pomohla uzávěra již výše zmíněných 3 okresů, dojde řeč na to, že než zakazovat a hlídat další problematické regiony, bude organizačně jednodušší vrátit se k myšlence kilometráže. A bude vyhlášen obecný zákaz pohybu.

Aktualizace 22. února 2021 regionální:

Na webu města Varnsdorf se objevil přehled výsledků dotačních řízení pro letošní rok. Tak jsem se zas pobavil. On si opravdu někdo myslí, že se letos bude jakákoli akce konat? Že bude možné cokoli uskutečnit? Zbytečné plány, marná snaha. Ty prachy zůstanou v rozpočtu. A dle mého dlouho, protože nevidím žádnou změnu, naději, výhled, plán. Bude to pořád stejné.

Aktualizace 24. února 2021:

Sliby se slibují, blázni se radují:

Když mluvíme o lockdownu, tak je to o tom, aby lidé minimalizovali kontakty.

Ve hře je omezení pohybu na vzdálenost 20 kilometrů od bydliště i omezení prodeje jen na nezbytně nutné zboží. A to až na tři týdny. Dodržování opatření by měla přísněji vymáhat policie.

Hovořilo se o možnosti uzavření dosud fungujících mateřských a části základních škol.

Máte někdo ještě vůbec nějaké kontakty? Vyrazíte shánět droždí? Dáte děti k ježibabě do chaloupky, aby je strčila do pece a byl konečně pokoj?

Aktualizace 26. února 2021:

Čas skončit s dalšími predikcemi. Realita předstihuje nejčernější myšlenky. Už se nechci „dívat“ do budoucnosti, protože zjevně žádná není. Žádné světlo na konci tunelu, protože ani být nemůže. Žádné plány, protože si nikdo neví rady. Nemá, nemá to řešení. Už se ani nesměju, když vidím, že zoufalci a idealisté opravdu plánují akce na jaro, na léto. NEBUDE, už nic prostě nebude.

A malá perlička – všimli jste si, jak „nedělají“ chyby? Poté, co se výrobce ohradil, že zdvojení chirurgických roušek je totální krávovina, ohrožující zdraví nositele, nejprve ministerstvo zablábolilo, že je to správně a jediná cesta, aby po necelém týdnu vypustilo info, že takové opatření nestačí a budou povolené jen respirátory. Chyby nedělají, makají…

Aktualizace 28. února 2021:

Doufám, že skončí něco (někdo) úplně jiný. Protože po třech týdnech se totiž nestane nic, ale vůbec NIC, ať budou čísla ohýbat jak chtějí.

Aktualizace 1. března 2021:

Aktualizace 2. března 2021:

Mail, co potěší…