weby pro nejsevernější čechy

Benefice pro klavichord (jaký to bylo a taky fůra fotek)

Jak tu bylo v rámci možností inzerováno uskutečnil se v sobotu 6/10/2012 koncert na podporu opravy klavichordu. Vystoupili místní WWS, Děda Mládek Illegal Band a nakonec SuperHero Killers. Ačkoli se jedná o nástroj, který je ve sbírce rumburského muzea, nenašli pořadatelé v Rumburku vhodný prostor a přijali nakonec azyl v doubické Fabrice a velký dík za to patří Jardovi a Dominice.
Vzhledem k tomu, že se autor tohoto textu podílel na organizaci koncertu a byl nervózní, nefotografoval (takže za fotky dík účastníkům předcházejícího workshopu Veronice, Ondrovi a naší Andule) a k popisu koncertu může vypreparovat některé pasáže z textu, který poskytla Ester Sadivová. Ta mimo jiné píše:

Po návštěvě Fabriky v „mozkových lázních“ Doubice jsme se s kolegyňkami cítily skutečně jako znovuzrozené. Dvanáctý koncert na záchranu klavichordu ze Stradalovy pozůstalosti byl velmi úspěšný a většina publika nám vlila do žil naději, že s naší společností to rozhodně není tak špatné, jak se zdává v syrové každodennosti. Nálada byla výborná a hudebníci ze sebe vydali maximum, takže na vystoupení si mnozí s jistotou uchovají ty nejlepší vzpomínky.

Fotky Veroniky Boškové:

A pokračuje:

Co se týká  vlastního nasazení skupin vystupujících o sobotní noci, jednalo se o bezkonkurenční podívanou. Rumburská Wrata Wot Středověku koncert prokládala vtipnými bonmoty a frontman kapely se snažil publiku hecovat k vyšším příspěvkům na opravu nástroje. Jako konzervatoristovi to rozhodně není nástroj neznámý, a protože skupina je proslulá svým kladným přístupem ke zvukovým experimentům, právě zvuk fagotu ji činí na poli punku nezastupitelnou. A že u WWS klavichord nalezne takového spřízněnce, o tom muzejníci ani nesnili. 

Ještě  větším překvapením bylo benefiční vystoupení původem plzeňské kapely Děda Mládek Illegal Band. Svým osobním nasazením ihned rozhýbala publikum a známé hity zpívali snad i barové židličky. Právě strhující projev vyžadující maximum energie je z naší strany opět velmi ceněn, protože kdo dnes přijede Prahy bez cestovného a bez honoráře zahrát pro klavichord ze Stradalovy pozůstalosti? 

Tečkou večera bylo pohodové vystoupení jablonecké skupiny Superherro Killers. Nám z města bylo jasné, že v Doubici se umí lidé bavit. Že koncert nejen výrazně podpořil dobrou věc, ale také svou neopakovatelnou atmosférou podpořil dobrou náladu všech.

Fotky Ondry Příhody:

A teď to nejdůležitější. Vybralo se dost?

Martin Schulz je poněkud zklamán přístupem některých „platících“, Ester naopak celkem příjemně překvapena: Je nám líto, že se zatím nenašel žádný větší sponzor, vše pochází z darů jednotlivců, avšak hranice 50 000 Kč byla v sobotu večer díky všem drobným dárcům překročena!

Aby teda bylo jasno, v Doubici se vybralo něco kolem osmi tisíc, dvě tisícovka byly použity na nutné náklady a tak pro klavichord zbylo přesně 6023 korun českých.

Já myslím, že je důležité o podobných snahách hovořit a psát. A že třeba ti, kteří mají dneska hluboko do kapsy se zmíní doma a ve škole a v hospodě a v knihovně. A že se, až si budou mít kde vydělat, připojí. K záchraně je toho tu mnohem víc než jeden klavichord.

Fotky Anny Doušové:

PS. Co se výběru peněz týká, postavil se k tomuto tématu čelem basák WWS Tomáš CouraMacoura a řekl, že za každých deset návštěvníků přidá ještě kilo ze svého. Jako učitel asi bude muset někam na brigádu. Čest jeho památce)

Tagy