weby pro nejsevernější čechy

Svatý Martin v Krásné Lípě

Nejprve zvací text od Andrei Angermannové, redaktorky severočeské redakce MF Dnes:
Martin na bílém koni přijede v neděli 11. listopadu 2012 do Krásné Lípy. Ne že by zde na povel začalo sněžit, ale dorazí jezdec na opravdovém koni, budou se koštovat svatomartinská vína a další pochoutky.

Lampionový průvod obcí začíná v 16.30 hodin na Křinickém náměstí a dojde ke kulturnímu domu. Během jízdy se lidé dozví více i o tradici Svatého Martina. Tento římský voják, poustevník a biskup se stal se jedním z nejoblíbenějších svatých. Proslavil ho čin, který se stal v Amiensu u jedné z městských bran v roce 335. Martin vracel do vojenského tábora, u brány ho oslovil polooděný žebrák a prosil o almužnu. Protože u sebe Martin neměl ani peníze, ani jídlo, vzal svůj velký důstojnický plášť a rozdělil ho mečem napůl. Polovinu pak hodil žebrákovi třesoucímu se zimou, aby se zahřál. „Tuto scénu lidé během průvodu také uvidí,“ prozradil Kubica.

V 17 hodin v kulturním domě na děti čeká pohádka od spolku Hnedlevedle, poté farář Filip Šimonovský požehná svatomartinskému vínu a budou se  ochutnávat svatomartinské pochoutky, které lidé sami připraví a přinesou.

„Jen doufám, že všichni nepřinesou husu, tradičních pokrmů je mnohem víc, stačí se podívat na internet,“ doufá Kubica.

A k tomu pár postřehů samotných organizátorů:

Místo sněhových vloček padaly kapky dešti, i to však neodradilo Krásnolipáky, aby šli v hojné počtu na lampionový průvod. Koně nakonec byly dva. Akci doplnilo divadelní revue od Hnedle Vedle. Zajímavé, malé děti i rodiče se bavili a smáli.  Nakonec i požehnání vína a ochutnávka svatomartinské husy na jablkách a mandlích.

 

Tagy