weby pro nejsevernější čechy

Divadelní zahrada festival nejen o Shakespaerovi

Činoherní studio připravuje v Ústí nad Labem na sklonku prázdnin festival pod širým nebem – DIVADELNÍ ZAHRADU. Letní divadelní festival se uskuteční od 23. srpna v romantické zahradě slavné Wolfrumovy vily v ulici Na Schodech. Ta patří Českému rozhlasu Sever. Diváci se mohou těšit jak na uvedení tří her Williama Shakespeara, tak na rodinnou inscenaci Děti z Bullerbynu či pohádku Býk Ferdinand. Celkem jsou pro návštěvníky připraveny tři večerní a tři odpolední představení, kdy se setkají s repertoárem Činoherního studia v netradičním prostoru.
Bude to poprvé, kdy se v Ústí nad Labem nabídne možnost navštívit divadelní představení pod širým nebem v takovém rozsahu. A jak vznikl nápad uspořádat v Ústí nad Labem divadelní festival? Na to odpovídá ředitel divadla Jiří Trnka „To tak nějak logicky vyplynulo. Už dříve se Činoherák snažil o letní produkce a v létě se hrálo třeba na lodi nebo na Střekově. Ale takhle cíleně a koncentrovaně to ještě Ústí nezažilo a já doufám, že by z toho mohla být pěkná tradice. Pro krajskou metropoli je to mimořádná příležitost, jak rozšířit kulturní nabídku v letních měsících a přilákat návštěvníky z regionu. Pro diváky zas ojedinělá možnost divadelního zážitku v přírodních kulisách v centru Ústí.“
Divadelní zahrada bude především o Shakespearovi. Po velmi úspěšných uvedeních v kostele a na hradech a zámcích, budou na zahradní scéně uvedeny oba díly historické hry Jindřich VI. a komedie Dva páni z Verony, která se před dvěma lety uváděla na hradě Střekov. Režisér shakespearovských činoheráckých inscenací Filip Nuckolls vysvětluje, čím je pro dnešního diváka Shakespeare stále aktuální a současný: „Shakespeare nebyl salónní intelektuál, cítíme, že jeho prostředím byly putyky, zároveň se pohyboval nutně v prostředí vysoké aristokracie a měl nadhled, pochopení a obrovský básnický dar. Psal pro davy a nezapomínal na elitu. A tento mix ho dělá králem dramatu a drží ho na špičce hraných autorů.“ Po dva večery se zahrada promění i ve švédské městečko, aby divákům všech generací nabídla rodinné představení Děti z Bullerbynu. V doprovodném programu odpoledních představení budou další aktivity pro děti. V zahradě se představí celý herecký soubor divadla včetně hostů – Ladislava Hampla, Marie Štípkové, Jeleny Juklové a dalších.
Wolfrumova vila se nachází v prudkém severním svahu těsně náležícím k centru města. Nechal jí postavit významný český obchodník Carl Friedrich Wolfrum na konci 19. století v historickém slohu. Po roce 1945 ji rodina musela opustit a od té doby náleží Českému rozhlasu. Do dnešní doby je poměrně zachována a stále k ní náleží prostorná zahrada, která byla v době založení koncipována jako lesopark.

Vstupenky je možno zakoupit na pokladně Činoherního studia:
1. 7. – 7. 8. úterý, středa, čtvrtek 14.30 – 18.00
od 8. 8. každý všední den 14.30 – 18.00
nebo na divadelním webu www.cinoherak.cz

Na všechna tři představení her Williama Shakespeara lze zakoupit cenově výhodnou permanentku:
http://www.cinoherak.cz/repertoar/shakespearovske-predplatne-divadelni-zahrada/

program:
Astrid Lindgren: Děti z Bullerbynu / úterý 23. 8. / 17.00
Willliam Shakespeare: Jindřich VI. – 1. díl / středa 24. 8. / 20.00
Willliam Shakespeare: Jindřich VI. – 2. díl / čtvrtek 25. 8. / 20.00 (naše recenze tady->)
Astrid Lindgren: Děti z Bullerbynu / sobota 27. 8. / 17.00 (naše recenze tady->)
Matúš Bukovčan: Býk Ferdinand / neděle 28. 8. / 15.00
Willliam Shakespeare: Dva páni z Verony / neděle 28. 8. / 20.00