weby pro nejsevernější čechy

Báje a odlesky Tomáše Lumpeho ukazují Ústí v hezkém světle (výstava v Činoheráku)

V atriu ústeckého Činoherního studia dnes (3010/16) v šest hodin večer proběhla vernisáž výstavy Báje a odlesky ústeckého fotografa Tomáše Lumpeho a kurátorky Zuzany Doleželové. Výstava je součástí série Místní příběhy, a navazuje na výstavu Jiřího Dvořáka, který se zaměřoval na vtipné a absurdní momenty či místa v Ústí. Tomáš Lumpe pozoruje město z jiného pohledu. Vyhledává ,,záblesky krásna,“ nevšední momenty vytvořené ať už světlem slunečním, tak odrazem lampičky z okna bytu, které se vždy objeví jen na pár okamžiků a zachycuje je.

Tomáš Lumpe (1986) pochází z Aše a je absolventem ateliéru Fotografie na místní Fakultě umění a designu. Svými fotografiemi hlavně prozkoumává a analyzuje. Ve svých projektech se věnuje široké škále témat, pro která volí různé formy zpracování. Má úctu k tradiční velkoformátové fotografii, stále častěji však s médiem fotografie experimentuje a kombinuje s dalšími digitálními médii. V současné době Tomáš působí ve Veřejném sále Hraničář, kde se stará o chod budovy, dokumentaci akcí a o to, aby byli všichni šťastní.
Tomáše se mi podařilo na chvilku vytáhnout z vernisážového shonu a položit mu pár otázek, než musel zmizet v davu a odpovídat na další otázky.
Tomáši, jak dlouho vznikal tento cyklus?
Od roku 2012, takže už nějaké 4 roky.
Vnímáš Ústí spíše negativně, nebo pozitivně? Tvé záblesky se dají pochopit i jako takové ostrůvky naděje v ošklivosti..
To je samozřejmě trošičku přehnaný tvrzení, někdo to tak může chápat. Já Ústí vnímám pozitivně, to je vlastně i důvod, proč jsem tu zůstal i po studiích, takže fotografie se dají vnímat jako záblesky krásna, ale i tajemna, takový nostalgičnosti. Nutně se to nemusí vztahovat k tomu, že je to opozice vůči něčemu ošklivýmu nebo negativnímu.
Jakou jsi používal techniku?
Ha, tak to bylo široký rozpětí. Jak klasický kinofilm, černobílý i barevný, pak středoformát i digitál. Myslím, že na nějakou jsem použil i kinofilmovej kompakt, takže ta technika nebyla ten rozhodující prvek.
kurátorka:
Zuzana Doleželová
vernisáž:
30.10. v 18 hodin v prostorách baru Činoherního studia v Ústí nad Labem

Tagy