weby pro nejsevernější čechy

Nejvyšší vrchol Lužických hor – TIP NA VÝLET

Auto můžete zdarma zaparkovat nad Lazarus-Haus v Jonsdorfu a vydat se po turistické značce směr Lausche.
Pomalu se budete posouvat klikatou cestou vzhůru. Za 20 min dorazíte k začátku starého vleku a černé sjezdovky, po které se již dávno nikdo nesvezl. Můžete se zkratkou vydat přímo k vrcholu po sjezdovce dlouhé 600m nebo jít stále po značené cestě až na Luž.

luz2

V rozhledu z vrcholu Luže na všechny strany pomáhají sice panoramatické mapy, viditelnost však často kazí mlha. Sestup z Luže k chatě Luž je otázkou 15 minut (po červené). K občerstvení můžete zvolit Lužickou boudu, odměnou je ochotná obsluha s dobrou kuchyní. Raději počítejte s mírnou časovou rezervou, míst k sezení je tu poskromnu a obsluha je jen jedna. Sedí se tu ale příiiiijemně.

luz3

Pro zpáteční cestu můžete zvolit cestu okolo Luže po červené značce na české straně a prudký sestup zpět na parkoviště směrem na Neu Sorge. Celá cesta je dlouhá přes 8 km a překonáte na ní výškový rozdíl 330 m. Trasu cesty naleznete také na mapě zde.

luz4
Výstup lze jít v pevné horské obuvi nebo na sněžnicích. Sněžnice si můžete zapůjčit v půjčovně sportovního zařízení Cottage.

Tagy