weby pro nejsevernější čechy

Výstava Finanční stráž – neděle 15. 7. 2018 Muzeum Rumburk

Dobrý den, dovolte nám informovat Vás o akci, proběhlé o víkendu v rumburském muzeu, pobočce Oblastního muzea v Děčíně.

Nedělní odpoledne 15. července 2018 se v rumburském muzeu neslo v duchu atmosféry sboru finanční stráže. Ing. Jaroslav Beneš, známý a uznávaný odborník specializující se na toto téma, zahájil slavnostně výstavu „Finanční stráž aneb Historie finanční stráže se zaměřením na Šluknovský výběžek a rok 1938 v regionu“.

Výstava novým a vyčerpávajícím způsobem postihuje široké veřejnosti nepříliš známé nosné téma. Opět obsahuje bohatou doprovodnou fotodokumentaci, z velké části dosud nepublikovanou. Součástí jsou ukázky dobových stejnokrojů a různé vzácné tematické tiskoviny a trojrozměrné artefakty. Vernisáže se zúčastnili ve stejnokrojích finanční stráže nejen členové pořadatelské ČsOL – Jednoty Mladá Boleslav, ale také zástupci Celního muzea při Celním úřadu pro Plzeňský kraj a zástupci Klubu vojenské historie Stříbro a dalších klubů.

Bohatá nabídka doprovodných publikací nabízí možnost rozšířit si znalost tématu. Každý z návštěvníků vernisáže obdržel jako bonus nově vydanou skládačku o Finanční stráži. Výstava vznikla také díky finanční podpoře Ministerstva obrany a svým zpracováním a významem dalece přesahuje krátkodobou regionální výstavu v muzeu.

Výstava bude přístupná po celou turistickou sezónu v běžné otvírací době muzea. Projekt připomenutí roku 1938 vyvrcholí 29. září 2018 pietním aktem v Dolní Světlé Waltersdorfu v 11 hodin a komentovanou prohlídkou výstavy v rumburském muzeu v 16 hodin.

Krásný den přeje z Rumburka Kamila Lišková, pracovnice OM v Děčíně, přísp. org., pobočky muzea Rumburk, Na Valech 401/4, 40801 Rumburk

Tagy