weby pro nejsevernější čechy

Na Polevsku znovu ožije dětský běžkařský oddíl

Během září 2019 bude probíhat nábor nových členů a od října 2019 budeme ve spolupráci s DDM Smetanka spouštět činnost dětského běžkařského oddílu a tréninky.

Spolek Ski Polevsko funguje již 50 let, před několika lety nám však mladí běžkaři utekli k biatlonu. Nyní obnovujeme dětský oddíl pro běžkaře a zájemce o další venkovní aktivity. Ski Polevsko je v Lužických horách jediný klub zaměřený na běžecké lyžování a tuto tradici se snažíme nadále zachovat. Udržujeme běžkařské tratě, koordinujeme zimní údržbu v Lužických horách a pořádáme závody v běhu na lyžích a další sportovní akce.

Běžecké lyžování má v Lužických horách dlouholetou tradici. První organizované závody se na Polevsku pořádají od 70. let minulého století, kam sahají kořeny nejtěžšího závodu – Lužické třicítky i legendární Polevské lyže. První strojová úprava tratí v okolí Jedličné a Polevska pak proběhla v druhé polovině 80. letech skútrem značky Buran. Na tuto historii navazují běžkaři ze spolku Ski Polevsko, kteří pravidelně pořádají závody v běhu na lyžích a spolu s obcemi z Novoborska se starají o údržbu běžeckých tratí v Lužických horách. Při dobrých sněhových podmínkách je zde pro milovníky bílé stopy upraveno až 100 kilometrů běžkařských tratí.

Dětský oddíl zaměřený na běžecké lyžování i další doplňkové sporty jako je cyklistika, běh, lezení nebo hry na rozvoj motoriky se na Novoborsku otevírá po několikaleté přestávce. Impuls k oživení oddílu pro malé běžkaře vznikl po dohodě se zástupci Ski Polevsko a Domem dětí a mládeže Smetanka v Novém Boru. „O znovuobnovení dětského klubu diskutujeme již několik let. Nyní se podařilo oslovit mladého a šikovného trenéra, který se zaměří na celkovou sportovní přípravu dětí nejen v běhu na lyžích. V době, kdy není sníh bude program kroužku zaměřen na různé venkovní i vnitřní volnočasové aktivity„, dodává Dana Vyhnálková, místopředsedkyně spolku Ski Polevsko a zároveň vedoucí kroužku v DDM Smetanka.

Kroužek bude prozatím určen pro děti ve věku od 9 do 14 let. Pokud bude dostatečný zájem, v dalších letech se předpokládá zapojení i mladších dětí. Tréninky budou probíhat od října 2019 každé úterý od 16:00 do 17:30 hodin dle podmínek venku nebo v tělocvičně. Předpokládaná kapacita je 15 dětí. Úvodní informativní schůzka se koná v úterý 17.9.2019 v 16:00 v DDM Smetanka na adrese Smetanova 387 v Novém Boru. Přihlášky probíhají přes webové stránky www.smetankanovybor.cz. Od nového školního roku zde najdou zájemci z řad dětí i dospělých pestrou nabídku sportovních, jazykových či výtvarných kroužků.

Mám obrovskou radost, že se nám se Smetankou daří oživit dětský oddíl pro malé běžkaře. Pokud chceme zachovat aktivity našeho spolku v Lužických horách při pořádání sportovních akcí a údržbě lyžařských tratí, tak právě dětský oddíl nám pomůže do budoucna zachovat padesátiletou tradici běžeckého lyžování v Lužických horách. Rozhodně máme na co navazovat„, doplnil Jan Šmíd, předseda sportovního klubu Ski Polevsko.

Polevští běžkaři plánují zaměřit se i na dospělé zájemce o běžecké lyžování. V případě zájmu široké veřejnosti a dobrých sněhových podmínek budou v zimě otevřeny jednodenní či víkendové kurzy běžeckého lyžování. Termíny závodů i sněhové zpravodajství budou zveřejněny na webu www.skipolevsko.cz.


(Foto: Ski Polevsko)

Zdraví
Jan Šmíd

Tagy