weby pro nejsevernější čechy

Protest města Rumburku a Starých Křečan proti rozhodnutí okresního soudu v Děčíně

Vedení města Rumburku a Starých Křečan protestuje proti rozhodnutí JUDr. Miloše Řízka o neuvalení vazby pro muže, který 18. září znásilnil v lesích na Šluknovsku devětatřicetiletou ženu. Svůj protest adresují obě radnice předsedkyni Okresního soudu v Děčíně Květoslavě Urbánkové.

„Rozhodnutí JUDr. Miloše Řízka je pro nás nepochopitelné a šokující,“ píší starostové obou obcí předsedkyni děčínského okresního soudu Květoslavě Urbánkové.

„Dopadený muž byl již patnáctkrát soudně trestaný. V roce 1989 byl odsouzen za brutální znásilnění. Nyní s nožem v ruce a pod pohrůžkou ublížení na zdraví znásilnil na Šluknovsku další ženu. Policisté ho dopadli během osmi dnů a on se ke svému činu přiznal. Přesto soudce neakceptoval návrh státního zástupce na vzetí do vazby a tohoto agresivního sexuálního násilníka propustil na svobodu. Argumentace JUDr. Řízka, že znásilnění po třiadvaceti letech není opakováním trestného činu, je pro nás nepřijatelné, zvlášť když vezmeme v úvahu, že se pachatel po celou dobu nechoval vzorně, protože by vzorný byl, ale proto, že byl většinu té doby ve výkonu trestu,“ zdůrazňují starostové.

Vedení radnic Rumburku i Starých Křečan poukazuje na to, že obyvatelé Šluknovského výběžku nyní žijí  v trvalém strachu o svou bezpečnost.

„Naše spoluobčany velmi zneklidňuje, že tento muž byl propuštěn na svobodu po spáchání tak hrůzného činu. Nikdo si nemůže být jistý, že opět nezaútočí, že jeho agresivita nebude stoupat, že příště nebude mít snahu zbavit se nepohodlného svědka svého násilí.

Vinou tohoto násilníka, ale také vinou rozhodnutí JUDr. Řízka nyní žijeme ve strachu a bojíme se o životy a bezpečí našich žen a dcer.

Proto je pro nás nepochopitelné, že není v zájmu soudu izolovat takto nebezpečného člověka a chránit před ním a jeho násilím celou společnost.“

„Vážená paní předsedkyně, obracíme se tedy na Vás s žádostí, o přezkoumání rozhodnutí JUDr. Miloše Řízka o akceptaci návrhu státního zástupce na vzetí pana M.K. do vazby.

Žádáme Vás o ochranu celé naší společnosti před tímto člověkem, který je pro nás pro všechny nebezpečnou hrozbou,“ apelují představitelé obou radnic.

Gabriela Doušová

oddělení vztahů k veřejnosti

Tagy