weby pro nejsevernější čechy

Sníh, led a adrenalin: Snow film fest je za dveřmi

Zima pomalu přichází a její příchod už tradičně předznamenává přehlídka nejlepších zimních filmů Snow film fest. Od 19. října do 3. prosince 2015 se ve více než 200 českých a slovenských městech budou promítat filmy o extrémním lyžování, skialpinismu, zimních expedicích a dalších extrémních radovánkách. Nad 5. ročníkem festivalu převzalo záštitu Ministerstvo kultury ČR. Tak i ve Starých Křečanech proběhne zcela poprvé tento festival dne 28. listopadu 2015.

Milovníci sněhu, ledu a zimních sportů mohou zhlédnout kině celovečerní pásmo těch nejúspěšnějších filmů, které byly oceněny na prestižních světových festivalech, ale i zajímavé expediční filmy z české a slovenské kotliny.

Festivalová porota pro diváky jako vždy vybrala filmové lahůdky se zimní tematikou – s aktéry jednotlivých snímků zažijete extrémní situace během polárních expedic, neopakovatelné momenty zdolávání těch nejtěžších překážek, které možná odhalí, proč se často vydávají za hranice svých možností, na hranici života a smrti. Stanete se svědky šokujících výkonů sportovců i chvílí, které tráví mimo nedozírné arktické pustiny i na vrcholcích zasněžených hor, když opadne adrenalin a čas tráví se svou rodinou.

Proto vás chci pozvat na promítání filmů v listopadu v naší obci, kde pořadatelé jakožto Obec Staré Křečany a podnikatel Lukáš Černý. Pro vás připravují ale také filmy od šéfredaktora časopisu Everest, který náš festival doplní o film s tématem ultramaratonu v Irsku. Celý program festivalu, najdete krom webových stránek pro celou republiku také na webu expedice.starekrecany.eu nebo na obecením úřadě. Festival bude doplněn i o přednášku rodáka obce Lukáše Černého, který pro nás připravil tématickou přednášku o životě kolem nás.

Program filmu ve Starých Křečanech, který začíná v Kulturním domě na malém sále od 16 hodin. Občerstvení zcela zajištěno. Program je rozdělen do dvou vysílacích bloků po asi 2,5 hodině s krátkou přestávkou. Celý festival by měl trvat přibližně 4,5 hodiny. První blok začíná v 16 hodin, přivítáním a uvedením celého festivalu, druhý blok by ml začínat 18.30 hodin a celý festival by měl skončit kolem deváté.

Program festivalu:

1 blok –

1. The Pamir Game (16 minut)

2. Arrowhead 135 (29 minut)

3. Artic Air (23 minut)

4. An education (10 minut)

5. Nezkrotná Antarktida (23 minut)

6. Kašmír (4 minuty)

2 blok –

1. Afterglow (12 minut)

2. Few Days (42 minut)

3. Jíra Hladík Ultracycling 2 (30 minut)

4. From the Road (22 minut)

5. Přednáška Lukáš Černý – Život v pohybu (30 minut)

Průběhu festivalu máme pro vás připravené zajímavé soutěže ale také výhodnou vstupenku na Expediční kameru 2016, která proběhne v dubnu 2016 ve Starých Křečanech.

“Já osobně se letos nejvíc těším na Martina Šťourače a Karla Svobodu ve filmu The Pamir Game a zejména na povídání s nimi, protože by na festival měli dorazit rovnou z expedice v Nepálu, kde se pokusí sjet osmitisícovku Manaslu na lyžích,“ upozorňuje ředitel festivalu Daniel Hála na jeden z českých filmů z festivalového programu.

Martin a Karel se ve filmu The Pamir Game vydávají na nejvyšší horu bývalého sovětského svazu Pik Komunisma (7495m) v tádžickém Pamíru, jejich výstup ale zastaví obrovská lavina. Co dělat, když se střetnete s lavinou, ztratíte vybavení a vaše vysněná mise je ztracená? Vymyslíte si nový cíl, u kterého si opět budou všichni klepat na čelo!

Zkrotit “Nezkrotnou Antarktidu” se rozhodl horolezec a dobrodruh Mike Libecki, který často spolupracuje s National Geographic. Plán byl najít největší koncentraci dosud neobjevených vrcholů a v oblasti uskutečnit tolik prvovýstupů, kolik drsné antarktické počasí a kondice lezců dovolí.

Dokumentarista Tomáš Galásek ve filmu “Few Days” sleduje dvě skupiny českých freeskiingových jezdců, z nichž obě mají stejný cíl, avšak odlišný způsob jeho zdolání. Jejich přístup k horám ukazuje jednu společnou vášeň: svobodu a čerstvý prašan. Na heliskiing ve Švédsku se vydal mj. Robin Kaleta spolu s českým olympionikem Ondřejem Bankem.

“Arrowhead 135” je název filmu režisérky a lezkyně Brendy Piekarski, ale také název ultramaratonu napříč severní Minessotou, který patří mezi padesátku nejnáročnějších závodů na světě. Donutit zmrzlé tělo ke zdolání 135 mil na sněžném kole, běžkách, nebo pěšky za 60 hodin v mrazech -48 °C totiž není žádná hračka.

Festival SNOW FILM FEST probíhá v České republice od roku 2011. Akce vznikla jako bratrský festival tehdy již zdárně rozběhlého filmového festivalu Expediční kamera. Festivaly pořádá občanské sdružení Hedvábná stezka. Partnerem festivalu letos jsou Hudy sport a.s., CK Kudrna, Heli skiing s.r.o.

Na stránkách www.SnowFilm.cz si najděte, které promítání se koná nejblíže Vašemu bydlišti, a další informace.

Lukáš Černý

tel: +420 731 589 516

web: www.lukascerny.eu

fb: fotograf lukáš černý

Tagy