weby pro nejsevernější čechy

Férová snídaně na Šluknovském zámku

V sobotu 11. května se v zámeckém parku uskuteční piknik na podporu pěstitelů – Férová snídaně. Šluknovský zámek se tak přidá k více než stovce míst, kde se ve stejný čas sejdou tisíce lidí, aby vyjádřily svůj zájem o pěstitele v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách.

Na to reaguje hnutí fair trade, které usiluje o to, aby pěstitelé za své zboží dostávali dostatečné výkupní ceny. Jednou z konkrétních snah o prosazování fair trade je certifikace Fairtrade. Ta garantuje zapojeným pěstitelům minimální výkupní ceny a fairtradový příplatek, který mohou dle svého uvážení investovat do rozvoje své komunity. Díky zapojení do fairtradových družstev mohou pěstitelé posílat své děti do školy, zajistit si např. pitnou vodu nebo zdravotní péči nebo pěstovat šetrně s ohledem na životní prostředí.

Princip snídaně je jednoduchý. Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být salát z fairtradovéquinoi, fairtradový čaj či káva, bábovka s fairtradovým cukrem a kakaem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky.

Akce se koná v Česku již podeváté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. Ve Šluknově proběhne poprvé, a to od 10:00 hodin v zámeckém parku (v případě deště se sejdeme ve Šluknovském zámku).

„Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. V roce2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 měst, loni už snídalo přes 8 100 lidí na 172 místech republiky.Máme radost, že odpovědnou spotřebou žije stále více lidí,“uvedl Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Zde najdete ilustrační fotografie z předchozího ročníku Férové:

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz či na facebookové stránce www.facebook.com/ferovasnidane.

Kontakt na Fairtrade Česko a Slovensko:

Stanislav Komínek, koordinátor Férové snídaně, 774 737 176, stanislav.kominek@fairtrade-cesko.cz

 

Fair trade je obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Zemědělci dostávají spravedlivě zaplaceno, pěstují s ohledem na životní prostředí a jejich děti mohou chodit do školy. Více nahttps://www.fairtrade-cesko.cz/fairtrade/co-je-fairtrade/

 

Tagy