weby pro nejsevernější čechy

Pozvánka do Šluknovského zámku

Dveře Šluknovského zámku byly dlouhou dobu pro veřejnost uzavřené. Jsme proto rádi, že můžeme být opět na svých pozicích a srdečně vítat návštěvníky zámku v takřka běžném provozu.
V době, kdy se zámek ze dne na den uzavřel, začínaly zde dvě výstavy, u kterých se nám podařilo prodloužit dobu vystavování. Z původního termínu do 31. května 2020 budou k vidění až do 31. srpna 2020. Což je jistě skvělá zpráva, a tak neváhejte a navštivte Šluknovský zámek. Můžete si prohlédnout níže uvedené výstavy nebo si projít Šluknovský zámek s průvodcem a obojí zakončit příjemným posezením v zámecké kavárně Caffe zámek.

Výstava „Fenomén Igráček“, tato putovní výstava je realizována ve spolupráci se společností EFKO. Ta před téměř deseti lety zahájila pokračování výroby legendárních Igráčků. Výstava vznikla v Technickém muzeu v Brně jako příklad znovuobnovení a výroby figurky oblíbené v 80. letech 20. století. Děti se seznámí s postavičkami, které kdysi bavily jejich rodiče. Na výstavě nechybí legendární první postavička zedníka z roku 1976. Doprovodný program tvoří Igráčkova dílnička, ve které si děti vytvoří vlastní design z bílého Igráčka. Výstava obsahuje také ukázku původních Igráčků ze 70. a 80. let 20. století s původními krabičkami. Pro výstavu ve Šluknovském zámku byly v dílně pana Svobody vytvořeny dvě originální postavičky Igráčků – významných osobností města Šluknova – pana Ervína Leopolda Nostitze Rienecka a Ing. Františka Bienerta.

Výstava fotografií Jana Vacy, který pokračuje v sérii fotografických výstav na zámecké půdě. Fotograf Jan Vaca představuje dva soubory svých fotografií: „Místa“, ve které zkouší oživit vzpomínky na krajinu svého dětství v Českém Středohoří , konkrétně na bývalou vesnici Vitín. „Po Němcích“, tento soubor mapuje věci z tzv. Sudetských pokladů. Jedná se o předměty, které před odsunem ze svých domovů schovávali původní němečtí obyvatelé Severozápadních Čech s vírou, že se domů zase vrátí. Z dnešního pohledu je zajímavé, co v roce 1945 považovali tito lidé za důležité. Sadu knoflíků? Knížky? Panenky?

Od 4. července 2020 Vás zveme na další dvě výstavy…

Tou první je výstava s názvem „Léto s Nepraktou“. Uvidíte celoživotní tvorbu známého českého kreslíře, karikaturisty, ilustrátora a humoristy, který se učil u samotného Josefa Lady, známého pod pseudonymem NEPRAKTA, Jiřího Wintera. Jeho tvorba bude k vidění ve Šluknovském zámku a zámecké kavárně Caffe zámek, se kterou společně 4. července 2020 od 17:00 hodin výstavu neformálně zahájíme. Potrvá do 30. září 2020.

Dále vás chceme srdečně pozvat na výstavu historických bankovek, pojmenovanou „Čím platily naše babičky“. Přijďte se podívat, jaké bankovky se používaly od vzniku Československa až do rozpadu federace. Naleznete zde i bankovky, které Vám připomenou mládí a vaše děti pobaví. Výstavu budete moci navštívit do 27. září 2020.

Navštívit nás můžete denně, včetně sobot a nedělí od 9:00 do 11:30, 12:30 do 17:00 hodin.

Těšíme se na Vaši návštěvu
Jitka Schneiderová
Regionální informační centrum Šluknov
Zámecká 642, 407 77 Šluknov
E-mail: ic@mesto-sluknov.cz
www.mestosluknov.cz

Tagy