Již v roce 2021 se do prodeje dostala kniha … a proti těmto slovanským bratřím teď musím bojovat …, přibližující osudy Lužických Srbů ve válečném roce 1866.
Už před nějakým časem jsem si povzdechl, jak obtížné je shánět něco, o čem ani nevíte, že to existuje. Jak se asi dopídit toho, že Společnost přátel Lužice a Komitét pro udržování památek z války roku 1866 vydaly knihu, knihu velmi nezvyklou a zajímavou. Já se k ní dostal za prazvláštních okolností, ale to je na jiné vyprávění.
U nás se občas mluví o tom, že v dobách Velké (té první světové) války stáli Češi na obou stranách konfliktu. Kdo ale tuší, že v obdobné pozici byli Lužičtí Srbové za prusko-rakouské války a že za tohoto konfliktu umírali i na našem území? Části obývané touto slovanskou skupinou patřily totiž jak Prusku, tak Sasku, jež stály proti sobě ve válce Němců s Němci.
Anotace:
Publikace, vydaná ve spolupráci Společnosti přátel Lužice a Komitétu pro udržování památek z války roku 1866, přináší netradiční pohled na válečný konflikt z roku 1866 optikou malého národa Lužických Srbů. Lužice, jedna z historických zemí Koruny české, byla za této války rozdělena mezi Prusko a Sasko, a muži z jednoho národa, často z jedné rodiny, tak mnohdy rukovali do navzájem nepřátelských armád. Tomuto paradoxu se v knize věnuje nejen několik současných textů, ale především samotní účastníci války, neboť publikace přináší ediční zpracování a překlady devíti bezprostředních svědectví prostých vojáků z obou válčících stran a jedné reportáže na pokračování, které již v roce 1866 vycházely v týdeníku Serbske nowiny.
Po historickém vysvětlujícím úvodu (širší dějinné souvislosti, postavení Lužických Srbů) následuje ta nejzajímavější část – vytěžené Serbske nowiny, v nichž vycházelo zpravodajství o válečném dění, ale taktéž dopisy vojáků – ty totiž jako autentická svědectví nekončily v rodinách, ale byly přetiskovány právě v těchto novinách.
Redakční tým napasoval texty do dějinných i krajinných souvislostí, doplnil je mapami a dostupnými fotografiemi a vytvořil tak vzácný dokument v podstatě neznámé dějinné kapitoly regionu, který máme co by kamenem dohodil. Je to zajímavé čtení, i když nejste milovníci válečných konfliktů.