weby pro nejsevernější čechy

Session médií ve Šluknově

Tak máme za sebou připomínku toho, že politické tanečky kolem loňských demonstrací dávno vyšuměly, jádro pudla bylo úspěšně „zapomenuto“ a papaláši mají jiné starosti, jako třeba kdo komu (ne)volal a co (ne)říkal. Proto ve čtvrtek 19. července 2012 proběhlo v zámecké zahradě ve Šluknově pokojné setkání starostů měst a obcí Šluknovského výběžku a protest proti liknavosti vlády ČR při řešení bezpečnostních a sociálních problémů na Šluknovsku. Nejsem ani politický komentátor, ani satirik, jsem jen takový moula, na kterého doma zbyl jeden přebytečný foťák. A protože mám času dost, můžu leckde leckdy být a předstírat focení. Proto se snažím většinou omezit na pár vět s holým konstatováním, že něco někde bylo a zbytek nechat na fotkách. Přesto se občas nemohu udržet. Jenže… Někdo chodí pro inspiraci a klid třeba do lesa, já po návratu ze Šluknova raději natrhal dva kbelíky rybízu, abych trochu vychladnul.

Snad každý, kdo umí trochu číst, mohl pochopit, proč a nač svolávají starostové-výběžané a starostky-výběžanky setkání do Šluknova. Dělá to na mě ale dojem, že je u nás pořád dost těch, kdo číst neumí, nebo nechtějí. Někdo hned zasvěceně tvrdí, že jde o předvolební tanečky. Nechápu, jestli to myslí vážně – nějak jsem si nevšiml, že by všichni byli z jedné strany. Copak by v rámci předvolebního boje dokázali stát takhle jednotně vedle sebe a podporovat jeden druhého? Někdo na setkání dorazil s transparentem „Nenávist není řešení“. No, to je sice pravda, ale bylo to hodně mimo mísu, protože o nějaké nenávisti tady nebyla řeč. A ještě jeden transparent byl k vidění, a ten mě dostal nejvíc. Rasizmem k zisku hlasů. Nějak nešlo poznat, jestli jeho nositelé chtějí protestovat, nebo jsou členy DSSS a dělají tu agitaci jejich volebnímu programu.

Naštěstí jsem se nesázel, ale opravdu jsem počítal s tím, že před pódiem bude ještě míň lidí, než se sešlo u nás ve VDF na náměstí na divadlo a zástupci médií budou mít početní převahu nad počtem starostů. Třeba z VDF prý speciálně vypraveným autobusem přijelo celých pět lidí. Vyhrávání Malvasu ale přilákalo podle oficiálních odhadů nakonec kolem dvou stovek přihlížejících. Nechtěl bych ovšem tvrdit, že šlo následně i o POSLUCHAČE jednotlivých projevů. Mezi přítomnými bylo pár známých nebo i významných tváří, některé jsem stihnul vyfotit, jiné ne – navíc některé ani ne(po)znám. Hodnocení akce rád přenechám na někom jiném, já už jen jednu poznámku:

Vzhledem k výše uvedenému je snad jasné, že na tiskové konference zas tak často nechodím. Nicméně chování tajtrlíka, který se při svém dotazu nebyl schopný ani představit (na rozdíl od ostatních, které sice moderátor oslovoval jménem a oni se přesto nahlas představili), mě vyrazilo dech. Ve svém příspěvku totiž dokázal překroutit každé dosud vyřčené slovo. Vnucoval přítomným, že když starostové konstatují, že dlouho před demoškami na stav ve Výběžku bez výsledku upozorňovali, ale do masových pochodů se problémům nikdo nehodlal věnovat, nabádají celou republiku k rozšíření nepokojů do všech koutů a rasistickým akcím. To by mě opravdu zajímalo, které jiné médium (tazatel ho prozradil až na přímý dotaz moderátora) je živo ze státních peněz a chová se takhle goebbelsovsky.

A marnost nad marnost – i když se tu po roce sešla snad všechna myslitelná média, na některých TV stanicích v hlavní zpravodajské relaci ani ň. O čem to tedy je?

Tagy