weby pro nejsevernější čechy

Hranice a sny

Tak se jmenuje svérázný projekt českých a německých umělců, který je od 30. října k vidění na zámku Weesenstein.

Před více jak 550-ti lety uzavřeli Češi a Sasové Chebskou mírovou smlouvu, která ustanovila dodnes platné hranice mezi oběma zeměmi. V rámci projektu „Hranice“ (něm. název „Grenzräume“) byli čeští a němečtí umělci přizváni ke spoluúčasti na nevšední výstavě s názvem „Hranice (a sny)“. Úkolem malířů, grafiků a sochařů současné umělecké scény obou zemí bylo zamyslet se nad samotným slovem „hranice“. Individuální přístup a metody jejich tvorby přitom ukazují jak odlišné představy se mohou skrývat za jedním slovem.

Několik stovek let bylo zařízení zámku rozšiřováno o vzácné obrazy, kožené a panoramatické tapety a v neposlední řadě o cenné kusy nábytku. To vše bylo doposud možno shlédnout při volné prohlídce zámku. Nyní jsou moderní umělecká díla zahrnuta do prohlídky zámku a někdy se nad starou výbavu mohou povýšit. Záleží na úhlu pohledu a troše fantazie. Odvážný nápad zakomponování mnohotvárných uměleckých projevů do historicky cenných prostor ukazuje zámek Weesenstein a celou volnou prohlídku v úplně novém světle.

Musíme si ale přiznat, že tento nápad není nový.“ říká paní Sibylle Bergmann, tisková mluvčí zámku a dodává „Jeden o mnoho slavnější zámek již dříve pozval do svých historických místností současné umělce a vyzval je přechodně zde integrovat svá díla.“ Je jím zámek Versailles nedaleko Paříže. U francouzských tradicionalistů se tento nápad nesetkal vždy s pozitivním ohlasem. Zámek Weesenstein proto s napětím očekává názory svých návštěvníků na tuto nevšední a netradiční podívanou, kdy do historicky významných prostor zámku jsou implementovány umělecká díla současných umělců se specifickou tématikou. Kniha návštěv tak čeká na nové záznamy.

Přitom místa k prezentaci děl na zámku Weesenstein nebyla vybrána náhodou a svévolně. Z části zde dochází k jisté souhře mezi „starým“ a „mladým“. Tak například stojí vedle obývacího pokoje královny Amalie Saské moderní „Růžový oblouk“ od Susanne Hattar. K zamyšlení vyzývá bronzová socha „Chlapec s rybou“ od Malgorzaty Chodakowské, která našla své místo poblíž renesančního portrétu Rudolfa von Bünau.

Výstava, která je v rámci projektu Cíl 3 spolufinancovaná z prostředků EU, je na zámku Weesenstein k vidění do 27. února 2011 a následovně se přesune na zámek v Děčíně. Na výstavě se velkým dílem podílely Karin Weber a Radka Freislebenová. První, kunsthistorička z Drážďan, jež vybrala 10 děl současných německých umělců a celou výstavu koncipovala. Druhá, ředitelka Galerie Via Art Praha, vybírala 10 českých umělců a jejich práce.

Díla českých a německých umělců je možno shlédnout denně od 10 do 17 hodin v rámci volné prohlídky zámku. V lednu pak ve stejný čas vždy v sobotu a v neděli.

Zajímavost

Návštěvníci zámku mají možnost se po něm pohybovat samostantě, bez čekání a bez pokynů průvodce. Jediné omezení pro návštěvníky představuje otevírací doba. Na pokladně si také mohou za 2 € vypůjčit audioguide v českém jazyce. Nově je na zámku Weesenstein k dispozici i audioguide s dětskou verzí výkladu. Takto si i ti nejmenší přijdou na své.

Užitečné informace

Zámek Weesenstein

Am Schlossberg 1

01809 Müglitztal

Tel.: +49 (0)35027 6260, Fax.: +49 (0)35027 62628

E-Mail: weesenstein@schloesserland-sachsen.de

Internetové stránky zámku Weesenstein mají vedle německé i českou a anglickou jazykovou verzi a návštěvníci zámku obdrží v těchto jazycích i informační materiály.

www.schloss-weesenstein.de

Otevírací doba:

duben–říjen 9–18 hodin

listopad, prosinec – 10-17 hodin

leden – sobota, neděle od 10-17 hodin

únor, březen – 10-17 hodin, v pondělí zavřeno

Vstupenky:

dospělí: 5,- €

1 dospělý a max. 2 děti: 6,- €

2 dospělí a max. 4 děti: 11,- €

Mimořádná výstava je zahrnuta v ceně vstupného.

Za poplatek 2 € si můžete vypůjčit audio-guide v němčině, češtině a angličtině, který byl aktuálně doplněn o výklad k mimořádné výstavě.

Skupinové prohlídky s průvodcem v němčině, češtině nebo angličtině prosíme objednat předem.

Zámek Weesenstein je spravován státním podnikem Zámky, hrady a zahrady Sasko, jehož zřizovatelem je Svobodný Stát Sasko. V polovině roku 2002 byl zámek zasažen povodní, která zničila takřka celý zámecký park a několik desítek domů v obci Weesenstein. Dnes již zámek stojí v celé své kráse. Fotografie z povodně lze shlédnout přímo v parku a porovnat je s nynějším stavem. Již od roku 2006 zámek Weesenstein úzce spolupracuje s Děčínským zámkem a Iniciativou pro děčínský zámek na různých přeshraničních projektech, které pojednávají o společných tématech česko-saské historie. Takovým projektem jsou aktuálně „Grenzräume – Hranice“.

Tagy