weby pro nejsevernější čechy

V Brtníkách shořela fara

Římskokatolická fara v obci Brtníky u Starých Křečan lehla v noci ze středy 8. srpna 2012 na čtvrtek popelem. Požár, který ji zasáhl, zničil tuto historickou, více než tři sta let starou budovu během necelé hodiny.
Podle velitele zásahu byl požár nahlášen kolem 23. hodiny. Jako první se na místo dostavili profesionální hasiči ze Šluknova, v patách za nimi dojeli dobrovolní hasiči z Rumburku. Celkem u požáru zasahovalo šest hasičských jednotek, kromě šluknovské a rumburské, i jednotky z Velkého Šenova, Varnsdorfu a Starých Křečan.

K požáru se vzápětí dostavil i starosta Starých Křečan František Moravec, který se svou lítostí nad ztrátou fary ani trochu netajil. „Je to velká škoda. Byl to krásný dům a mohl být ozdobou obce. Takhle z něj zbydou jen ruiny, pokud se nepodaří co nejdříve ho zastřešit a opravit.“

Pětimetrové plameny šlehající ze střechy zcela zničily dřevěnou střešní kostrukci a stropy budovy.  Část poškozeného stropu se zřítila zrovna ve chvíli, kdy se pod ním nacházel první nasazený tým hasičů. Dva z nich museli být ošetřeni přivolaným lékařem, jejich zranění však nebyla vážná a nevyžádala si ošetření v nemocnici.

Rozsáhlý požár byl již kolem půlnoci pod kontrolou, zlikvidován však nebyl. Zásah komplikovalo  také to, že v budově se zřítily schody a zasahující hasiči se tak museli  dostávat do vyšších pater po žebřících přes okna.

Podle velitele hasičů budou hasiči požářiště monitorovat ještě v několika dalších hodinách. Dopoledne přijede technik, který by měl určit i příčinu a ohnisko požáru.

Římskokatolická farnost v Brtníkách byla vybudována v 18. století jako zázemí pro místního faráře u kostela sv. Martina. Ten byl v roce 1975 zbořen a od té doby fara zela prázdnotou. V roce 2007 získala římskokatolická farnost ve Starých Křečanech dotaci deset tisíc eur na rekostrukci budovy. Ta pak měla sloužit jako středisko setkávání mládeže. Ještě před časem zde trávily celé léto děti ze Salesiánského střediska mládeže v Rumburku.

V posledních letech však byla budova opuštěná a neobývaná.

V obci Brtníky shořely během jediného roku tři budovy. Přesně před rokem to byly dva velké podstávkové domy, nyní fara. Tenkrát kolovala po obci fáma, že domy zapálil žhář, aby majitel domů do nich nemohl nastěhovat nepřizpůsobivé osoby. Co bylo příčinou a důvodem dnešního požáru bude v následujících dnech předmětem pátrání.

Tagy