weby pro nejsevernější čechy

Fo3 jsou všichni stejní aneb Dopis Robinsonovi

Básník Jiří Kukaň je skromný a přející člověk. Když mi někdy počátkem letošního února poslal svou sbírku básní Dopis Robinsonovi, určenou především pro dospívající mládež, chtěl se jen tak po kamarádsku svěřit se svou radostí. A neočekával nic jiného, než že také budu mít radost.

Napadlo mě původně, že nabídnu jeho knížku mladým recitátorkám na výběr pro letošní přehlídku Dětská scéna. Jenže pod vlivem covidové pandemie se – stejně jako ostatní kulturní a jiné společenské akce – přehlídka nekonala. Odložil jsem vše na podzim, ale situace je stejná, jako na jaře, ne-li horší. A tak knížku nabízím veřejnosti alespoň touto cestou.

Jedna z recenzí o knížce říká: „Sbírka intimních veršů pro dospívající Robinsony duše. Verše reflektující tápání v lásce, obavy, naděje, pocity smutku a melancholie nezřídka situované do bezčasí noci a meziprostoru. Naléhavé volání po opravdové komunikaci tváří v tvář hluchému spamu, hledání identity a vztah k vlastní vnější i vnitřní tajné podobě. Klasickou formu oživují výrazy z moderní digitální komunikace. Sbírku doprovází ilustrace, které vznikly v rámci dětské soutěže Malí velcí spisovatelé vyhlašované Městskou částí Praha 4.“

V anotaci zveřejněné v Databázi knih mimo jiné sám autor o své sbírce uvádí, že je: „…výsledkem pozorování světa dospívajících dívek, světa, jenž je křehký a mnohdy jiný, než jak ho vidí dospělí. Proto hrdinka knihy posílá dopisy nejenom Robinsonovi, ale také sama sobě, a doufá, že sama zjistí, kým vlastně je.

Přikládám na ukázku několik stránek z Kukaňovy knížky v galerii pod článkem. Pokud vás, milí čtenáři Výběžku, zaujme, můžete si ji objednat u vydavatele, tedy nakladatelství Fragment nebo na stránkách Albatros Media, kde je dokonce trošku levnější.

Milan Hrabal

PS:

Chcete-li blíž nahlédnout do dílny Jiřího Kukaně, zde je odkaz na jeho webové stránky: https://www.kukan.cz/

Tagy