weby pro nejsevernější čechy

Eva Zaoralová, Život s filmem

Eva Zaoralová je známá zejména jako (bývalý) šéfdramaturg („umělecký ředitel“) filmového festivalu v Karlových Varech, a i když tuhle funkci víceméně předala mladším kolegům, stále je (společně s Jiřím Bartoškou) jeho hlavní tváří bez ohledu na to, jaké hvězdy právě dorazí.
Ofina a výrazné brýle, to definuje tuhle ženu, jíž se říká zkrátka paní doktorka, a kterou není možné ve Varech minout anebo dokonce přehlédnout.

Tahle dáma, která na prahu osmdesátky k velké radosti nejrůznějších ministrů stále tvrdě pracuje, poskytla knižní rozhovor filmové kritičce a recenzentce Aleně Prokopové. A vzala to obě děvčata pěkně zeširoka.

Od dětství ve středostavovské rodině ( … nic mi nechybělo, v podstatě jsem byla rozmazlované dítě, až na to, že mě tatínek nebral na klín, abych mu nezmačkala puky u kalhot …), přes první návštěvy kina (…musíte vzít v úvahu, že jsem byla docela normální, svým způsobem povrchní holka: zajímalo mě víc, co si vezmu na sebe, než na jaký film bych měla jít …) a ne vždycky zcela harmonické vztahy ( … naše soužití bylo od začátku tak trochu ode zdi ke zdi …) dostaneme se postupně k tomu, co z Evy Zaoralové udělalo respektovanou filmovou specialitku.

Zprvu pouze překladatelka, prosadila se později i jako filmová kritička, recenzentka a esejistka, a třeba bibliografie, která je zařazená na konci knihy, je opravdu úctyhodná.

Cenné kapitoly věnované práci v časopise Film a doba, které popisují normalizační praktiky v médiích, vylíčení pozadí českého filmu té doby, ale i popis návštěv různých velikánů filmu v socialistickém Československu a naopak výjezdy s různými tvůrci na zahraniční festivaly, to je výživná četba. Nečekejte ale žádné plkání a veselé historky z natáčení.

Eva Zaoralová zůstává ve svém vyprávění střízlivá a v podstatě odtažitá.

Pro mě osobně bylo nejzajímavější vyprávění o vzniku „nového, bartoško – zaoralovského“ festivalu v Karlových Varech, možná proto, že je mi historicky nejblíže a možná proto, že jsem se ho v určitých chvílích také, třeba jako novinář, účastnil.

A na rozdíl od paní Evy mi už spousta podrobností vypadla z hlavy. V tomhle je paní doktorka prostě neuvěřitelná.

Tagy