weby pro nejsevernější čechy

Památky Mimoně

Na sklonku léta 2016 vyšla zajímavá kniha, týkající se regionu sice v sousedním kraji, přesto o místě nám vcelku jen málo vzdáleném – Památky Mimoně.

Někteří si o mně myslí, že jsem magor a kupuji celou řadu zbytečností. Něco na tom bude – nedokážu totiž projít Infocentrem, muzeem či knihkupectvím a nezavadit očima o tisky, věnované regionu. Jedno, zda jde o nejjednodušší brožurky či výpravné encyklopedické publikace, pokaždé znovu a znovu obdivuji píli a úsilí těch, kteří dokážou své vědomosti, poznatky a výsledky bádání přetavit do podoby, přístupné všem dalším zájemcům. Mým posledním úlovkem je rozsáhlá kniha Památky Mimoně, aneb Minulost a současnost pamětihodností v Mimoni autorského kolektivu Ing. Jiřího Šťastného a Gymnázia Mimoň.

Když jsem si před nedávnem ve varnsdorfském Íčku povídal s leaderem výletnické skupiny, znalé vskutku celé republiky, neměl jsem tušení, že ten pán je šťastný. Konkrétně Jiří Šťastný. A neměl jsem ani tušení, že zanedlouho budu koukat právě do stránek jím psaných stránek.

Jakmile jsem knihu otevřel, zaradoval jsem se. Ano, někdo by mohl považovat grafiku za příliš školní či písmena za zbytečně velká, jenže jenže. Je trochu jiná, než všechny ty, na které jsme z poslední doby zvyklí. Nic proti, mají své nezastupitelné místo a smysl, ale kolikrát jste se zamysleli nad tím, zda okolní vrcholky vznikly v ordoviku nebo v neogénu, či ke kterému rozvodí patří místní potok? Daleko častěji se zamýšlím nad tím, kdo, kdy a proč nechal postavit křížek na rohu ulice, kdo to vlastně byl ten nezapomenutelný slavný, jehož pamětní deska s neznámým jménem je na fasádě, kdy a kdo postavil kapličku na kopečku či ten či onen dům… A přesně o tom je tato kniha. Nejsem historik, badatel, archivář, abych posoudil správnost a věrohodnosti textů, ale je to přesně tak, jak si takovou knihu představuji – všechno, co se dalo zjistit, historické obrázky, současný stav, objekt za objektem. Kaple, kapličky a kostely. Významné městské budovy. Plastiky, sochy a sousoší. Bysty, hroby, pomníčky a pomníky. Kříže, křížky a zvoničky. Pamětní desky. Památky v přírodě. To vše bratru za 4 stovky, kterých není možno litovat. Když poznáme minulost, nezabloudíme v budoucnosti, praví motto knihy. A já závidím, že v Mimoni bloudit nemusí.

Tagy