weby pro nejsevernější čechy

Nové regionální výrobky a zážitky z Českosaského Švýcarska

V květnu proběhlo již 18. kolo certifikace regionálních výrobků a mezi výrobky se značkou „Českosaské Švýcarsko regionální produkt“ tak nyní nově patří: Ovocné destiláty a likéry z Dolního Podluží, Paperník – ručně zdobené perníčky a sušenky z Kytlic,  Chutney, džemy, sirupy a pesta z Kytlic, Textilní dekorační předměty s motivem T. Haenkeho z Chřibské, Punčochové zboží Schindler z Krásné Lípy. V kategorii Zážitky pak uspěly tyto akce:Tour de Feminin – Mezinárodní profesionální cyklistický závod žen a Tour de Zeleňák– veřejný cyklistický závod.

Co musí splňovat značené výrobky?

Místní původ není jedinou podmínkou pro udělení značky. Značené výrobky musí přispívat k dobrému jménu regionu, proto musí být také: dostatečně kvalitní, šetrné vůči životnímu prostředí, jedinečné ve vztahu k regionu – vyrobené tradiční technologií, ručně nebo ideálně z místních surovin, výjimečné svou vysokou kvalitou.

Punčochové zboží Schindler z Krásné Lípy 

Jedná se o silonové ponožky, podkolenky, punčochové kalhoty a punčochy, které se vyrábí v Krásné Lípě již od roku  1854. V České republice neexistuje žádná jiná podobná pletárna, která by měla více než 165 letou historii a která i nadále vyrábí punčochové zboží. Tradice řemesla, zde v Krásné Lípě, nebyla nikdy přerušena. V roce 1854 zahájil v Krásné Lípě ve skromných podmínkách výrobu punčochového zboží pan Stefan Schindler a postupně se vypracoval na jednoho z největších výrobců tohoto zboží. V jeho práci pokračovali a pokračují další generace: 1854 Stefan Schindler – 1937 J. Kunert & S. – 1945 Elite – 1994 Novia – 2004 NoviaFashion – 2018 NoviaFashion.

Ovocné destiláty a likéry z Dolního Podluží

Rodinný  rukodělný ovocný lihovar a pěstitelská pálenice GALLI DISTILLERY navazující na 15-ti letou tradici vyrábí v Dolním Podluží  na pomezí Českosaského Švýcarska a Lužických hor ovocné destiláty a likéry. Certifikát regionální značky získali na tyto produkty: LUŽICKÁ BYLINNÁ, JABLKOVICE, HRUŠKOVICE.

Chutney, džemy, sirupy a pesta z Kytlic

Pan Petr Psota se po odchodu z Prahy, kde  pracoval jako grafik,  vrátil na sever do Kytlic, kde má letní chatu a trávil zde veškerý volný čas. Tento region si ho svým kouzlem zcela podmanil. Od mládí se zajímal také o  alternativní způsob života, bylinky, přírodu a všechny věci s tím spjaté. Současně měl i  velmi pozitivní vztah ke gastronomii. Řízením osudu se nakonec pan Psota pustil do výroby pochoutek  – především chutney, džemů, sirupů a pest. Vše vyrábí ručně, bez barviv a chemie a pokud je to možné, tak z lokálních surovin. Mezi jeho regionální certifikované speciality patří: CIBULOVKA – cibulová pochoutka, ŠVESTKOVÉ CHUTNEY, MERUŇKOVÉ CHUTNEY, TUŽEBNÍKOVÝ SIRUP, SMRKOVÝ SIRUP, DŽEM ŠVESTEK A ARONIE

Paperník – ručně zdobené perníčky a sušenky z Kytlic

Paní Eva Parásková žije se svými  dětmi v podstávkovém domě v  obci Kytlice – rodinná firma vyrábějící především  vláčné a chutné perníčky vznikla v roce 2012. Mezi její produkty patří také: Medová svačinka, pohankové kytičky, křížaly jablečné, bylinkové krekry, datlové hrudky, javorové sušenky, celozrnné sušenky, ovesné krekry, medové sušenky, loupežnické sušenky, paprikové krekry, selské placičky s mandlemi, žitné sušenky, mramorové sušenky, sezamky a ručně zdobené perníčky. Její výrobky můžete sehnat především na regionálních trzích, nebo si je přímo na zakázku objednat. Mezi její speciality patří i výroba prostorových perníků – chaloupky, betlémy, regionální a lidové motivy.

Textilní dekorační předměty s motivem T. Haenkeho z Chřibské

Na malebném náměstí v Chřibské, nedaleko hranic národního parku České Švýcarsko, se nachází netradiční obchůdek a dílna Eliáš, kde tvoří, šije  a prodává originální textilní dekorační  výrobky paní Lubuška Broklová. Jedná  se např. o dárkové předměty, zástěry, tašky, polštářky, hračky, látkové sáčky s bylinkami apod. Certifikát regionální výrobek získaly konkrétně tyto výrobky: polštář, plátěná taška, bylinkový polštář, látkový obal na knihu, látkový pytlík s linorytovým potiskem. Mezi nejoriginálnější motivy a potisky patří  podobizna Tadeáše Haenkeho – rodák z Chřibské byl významným botanikem, cestovatelem i lékařem. V roce 1784 vypustil v Čechách první montgolfiéru. Jako první Evropan zdolal nejvyšší horu Ekvádoru Chimborazo a v povodí Amazonky objevil obří leknín nazvaný Victoria regia.  Polštáře s tímto chřibským rodákem zdobí i  interiér stejnojmenné kavárny na náměstí v Chřibské v  rodném domě Tadeáše Haenkeho. Protože sáčky i polštáře s tiskem měly u zákazníků velký úspěch, rozšířila paní Broklová svou nabídku i o potisky s dalším dominantním motivem zdejší oblasti a tou jsou podstávkové domy. Předlohy pro linoryt vytvořil akademický umělec Vladimír Pěkný.

Tour de Feminin – Mezinárodní profesionální cyklistický závod žen

Profesionální cyklistický závod pod hlavičkou mezinárodní cyklistické unie (UCI).V roce 2021 nás čeká již 33. ročník. Každoročně se závodu účastní cyklistiky z celého světa. Akce trvá 4 dny  se startem i cílem v Krásné Lípě. Jednotlivé etapy vedou celým Šluknovským výběžkem, národním parkem i Lužickými horami. Akce se koná vždy první víkend v červenci. Tour de Feminin patří na seznam Rodinného stříbra Ústeckého kraje. Hlavní organizátor: MANDAVAN z.s., zastoupení Mgr. Jan Novota a Jiří Vích – čestný ředitel, zakladatel. Na počest předčasně zesnulé cyklistky, reprezentantky a ředitelky závodu je od roku 2018 součástí názvu TOUR DE FEMININ i „Memoriál Šárky Víchové – Peškové“.

Tour de Zeleňák – veřejný cyklistický závod

Nejstarší veřejný cyklistický závod v ČR.V roce 2020 proběhne již 36. ročník, a to v sobotu 5. září. Každoročně se závodu účastní na 700 sportovců, od nejmladších po ty nejstarší. Start i cíl je na Lužickém náměstí v Rumburku, trasa vede celým Šluknovským výběžkem. Akce se koná vždy první sobotu v září. Součástí jsou dětské závody, kategorie historických kol a doprovodný program. Hlavní organizátor: MANDAVAN z.s., zastoupení Mgr. Jan Novota.

 

 

——————————————————————————————————————————————————-

„Regionální značka „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®“ se uděluje již od roku 2010 a je současně součástí celorepublikové sítě Asociace regionálních značek, ve které je již zapojeno 28 regionů“, vysvětluje Eva Hamplová ředitelka MAS Český Sever a dodává:“ Značení místních produktů je iniciativa, která slouží ke zviditelnění ekologicky šetrné a kvalitní produkce v rámci určitého vymezeného území.V našem regionu je již certifikováno 43 výrobců a 14 zážitků. Mezi nejznámější certifikované produkty patří například Nůž Rybička z Mikova Mikulášovice, přírodní kosmetika NobilisTilia z Vlčí Hory, pivovary Kocour Varnsdorf, Falkenštejn z Krásné Lípy i Nomád z Děčína, ze zážitků jsou to například CrossParkmaraton, Pochody skalními hrádky, Svatojánské slavnosti bylin  nebo Lipovský dřevák.

V každém regionu působí regionální koordinátor – v našem regionu je to společnost MAS Český Sever, z.s. se sídlem ve Varnsdorfu. Koordinátor zajišťuje správu dané značky, komunikuje s místními výrobci a s ARZ. Značku výrobkům uděluje nezávislá certifikační komise (v každém regionu samostatná) po splnění jednotných pravidel. Certifikát platí na dva roky a opravňuje výrobce k užívání značky „ČESKOSASKÉ ŠVÝCARSKO regionální produkt®“ na všech certifikovaných produktech i propagačních materiálech.

Více informací najdete na:

http://www.regionalni-znacky.cz/ceskosaske-svycarsko/

https://www.ceskesvycarsko.cz/cs/co-tu-delat/regionalni-produkty

https://www.masceskysever.cz/regionalni-znaceni-vyrobku-a-zazitku/

 

 

Kontakt pro média:

 

Dana Štefáčková

tel. 702 117 891
e-mail: stefackova@masceskysever.cz

MAS Český sever, z.s.
Mariánská 475, 407 47 Varnsdorf

web: www.masceskysever.cz

Pro region srdcem, hlavou, zkušenostmi!

 

 

 

 

 

 

 

 

Regionální značení v České republice

 

 

Regionální značení v České republice

 

 

Hlavním cílem regionálního značení místních produktů je zviditelnit tradiční regiony, známé svou zachovalou přírodou, lidovými tradicemi nebo historií. V každém regionu vznikla originální značka pro výrobky, produkty nebo služby, která zaručuje vedle jejich kvality a šetrnosti k přírodě především jejich původ a vazbu na určité výjimečné území. Značení je určeno nakupujícím přímo v regionech – turistům,    kterým pomáhá objevovat region a užívat si jeho atmosféru novým netradičním způsobem, ale i místním obyvatelům, kteří mohou nákupem značených výrobků podporovat „své“ místní výrobce. Výrobci získají díky značce různé výhody, zejména jednotnou propagaci své produkce, nové kontakty a možnost nových forem spolupráce.

 

 

Asociace regionálních značek

Do systému regionálních značek, který od roku 2008 zastřešuje Asociace regionálních značek, z.s. (dále ARZ), se zapojilo již 28 regionů – Krkonoše, Šumava, Beskydy, Moravský kras, Orlické hory, Moravské Kravařsko, GórolskoSwoboda, Vysočina, Polabí, Podkrkonoší, Haná, Českosaské Švýcarsko, Jeseníky, Prácheňsko, Broumovsko, Kraj blanických rytířů, Železné hory, Moravská brána, Zápraží, Znojemsko, Toulava, Opavské Slezsko, Krušnohoří, Kraj Pernštejnů, České středohoří, Poohří a Kutnohorsko.

 

 

 

Tagy