weby pro nejsevernější čechy

Šěrachów

Možná vám budu připadat jako magor, když pozvánku na další Advent zahájím tvrzením, že není třeba jezdit do Sydney, ale do místa s tímto divným názvem. Ale je to prostě tak…

Zatímco někdo má plnou hlavu jedné jediné akce, jiní se mohou flákat a dostanou leckams. A čeká je tam velké překvapení. Pokud jste čistě náhodou měli možnost začíst se do knížečky Staré Křečany, kterou nedávno obec prezentovala i na Regionálních knižních minitrzích ve Varnsdorfu, možná vás zaujala pasáž o sparteriích. Taky nemáte tušení, o co jde? Ve Starých Křečanech se vyráběly světově proslulé rohože, tkané ze DŘEVA na stavech. Postupně se stejnou technikou tvořily i klobouky, prostírky, lehátka či závěsy. V textu je uvedeno, že nejlepší výrobky jsou k vidění v muzeu v Sydney (v dobách největší slávy probíhal obchod s Austrálií), něco se najde ve Vídni nebo v České Lípě. No a teď si představte, že se procházíte pár kilometrů za hranicemi v místním národopisném muzeu a tam na stěně visí vzorky této techniky a vedle nich řada fotografií výrobců i příslušných stavů…

Abych rozkryl tajemství – těch pár kilometrů za hranicemi je konkrétně v Schirgiswalde (věděli jste, že česky je to Šerachov? – a to hrozné slovo v názvu je pochopitelně lužickosrbsky), kde se o tomto víkendu (2. až 4. prosince) koná proslavená lichoroční výstava betlémů v Alžbětinské síni u katolického kostela. A kousek od něj přes silnici sídlí ona instituce (Heimatmuseum), kde jsou jednak četné betlémy vystaveny celoročně, ale také je tu přebohatá expozice řemesel. A teď aktuálně hlavně (abych udělal rodině reklamu) společná výstava krajek. Vystavují německé krajkářky z okolí Schirgiswalde a Sohlandu a náš domácí spolek Česká krajka, který prezentuje projekty Pohádky motýlích domečků a Krajky pro Červený kostel. Tak jestli náhodou na betlémy pojedete, udělejte těch pár kroků navíc, vstup do muzea je jedno trapné euro na osobu – litovat určitě nebudete.

Sparterie jsou v rámečcích vlevo – jedna přírodní (režná), druhá z barveného dřeva. K výrobě se používalo měkké a pružné dřevo osiky, experimentovalo se i s protkáváním slámou, hedvábím či dokonce kovová vlákna.

Nenechte se splést, i tohle je krajka. Německé krajkářky vyrobily nejen kytici růží, v muzeu najdete třeba i záhon krajkových hyacintů…

Příprava české expozice – Pohádky motýlích domečků.

Tagy